moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kombatanci na parkiecie

Ostatni dzień wczasów w Ryni był dla 80 kombatantów szczególny. Zanim wszyscy wyruszyli do domów, wzięli udział w uroczystym bankiecie. Zabawie, tańcom i wzruszeniom nie było końca. Henryk Filipski, powstaniec warszawski, z okazji 100. urodzin otrzymał w prezencie szablę. Również wczasowicze mieli niespodziankę dla organizatora Wakacji dla Bohatera.

80 kombatantów – żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, maczkowców i powstańców warszawskich – spędziło tydzień nad Jeziorem Zegrzyńskim. Na zakończenie wczasów wzięli udział w uroczystym bankiecie na ich cześć. – Ten wieczór należy do was, macie świetnie się bawić i uśmiechać! – mówił mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, organizator wypoczynku.

Jednak zanim zabawa się rozpoczęła, urlopowicze postanowili podziękować Sawickiemu. – Nie mamy słów, aby wyrazić naszą wdzięczność za opiekę. Dlatego chcielibyśmy wręczyć panu kombatanckie odznaczenie – Gwiazdę Pamięci. Jednak to wszystko mało w porównaniu z tym, co pan robi dla społeczności kombatantów – mówił Janusz Maksymowicz, wiceprezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Gwiazda Pamięci przyznawana jest weteranom walk o niepodległość, a także osobom zasłużonym dla utrwalania tradycji walk o wolną Polskę.

REKLAMA

Pamiątkowy medal przyznał Tomaszowi Sawickiemu także Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Szczecin. „To za budowanie sztafety pokoleń, dar serca i uśmiech przywracający radość życia w trudnym okresie pandemii” – napisała w liście Jolanta Szyłkowska, prezes organizacji.

– Wyróżnienia te są nie tylko dla mnie, bo za tymi wszystkimi przedsięwzięciami stoi cała grupa osób, wolontariuszy, sponsorów oraz tych, którzy nas wspierają – mówił Tomasz Sawicki. Sam postanowił także wręczyć jednemu z kombatantów upominek. Pamiątkowa szabla trafiła do Henryka Filipskiego, powstańca warszawskiego, który niedawno skończył 100 lat. – Dziś jest wieczór spełniania marzeń. A wiem, że pan Henryk zawsze marzył o szabli, więc musiałem mu ją wręczyć – podkreślał Sawicki. – Będę jej strzegł do końca życia – mówił wzruszony powstaniec.

Prezes Stowarzyszenia przypomniał, że na Wakacje dla Bohatera kombatanci mogli wyjechać po raz czwarty. – W pierwszym wyjeździe wzięło udział 36 weteranów. 18 z nich już z nami nie ma. Wielu odeszło także w ostatnich miesiącach. Podczas wyjazdu, który miał się odbyć w kwietniu [został odwołany z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem – przyp. red.] miało być 11 osób więcej niż jest dziś z nami. Oddajmy im wszystkim hołd minutą ciszy – mówił Sawicki.

Uczczenie pamięci kolegów było ostatnim smutnym i nostalgicznym momentem tego wieczoru. Potem wczasowicze już tylko się bawili. Najpierw zjedli wystawną kolację i zatańczyli poloneza. Zabawa na parkiecie trwała do późnych godzin. Organizator zadbał, aby także w przerwach nie zabrakło niespodzianek. Kombatanci mogli chwilę odsapnąć, oglądając na przykład pokazy tańca czy występy zespołu artystycznego, który przygotował show z wykorzystaniem ognia i laserów.


Film: Michał Niwicz

Tak się zakończył tydzień Wakacji dla Bohatera, których program był po brzegi wypełniony atrakcjami. Kombatanci brali udział w zajęciach artystycznych, słuchali koncertów, spacerowali. Mogli także podreperować swoje zdrowie dzięki licznym zabiegom rehabilitacyjnym. Przez cały czas urlopowiczami opiekowało się 22 wolontariuszy. Kilku z nich to pracownicy Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Wspieramy Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” od kilku lat, przekazując między innymi drobne upominki na aukcje charytatywne, pisząc artykuły, przekazując wydawnictwa. Tym razem przyjechaliśmy do Ryni, aby opiekować się kombatantami – mówi Piotr Zarzycki, kierownik Wydziału Marketingu i Promocji WIW-u, wolontariusz. – Dla nas to było niesamowite doświadczenie, bo nasi podopieczni nie tylko na każdym kroku okazywali nam wdzięczność, lecz także dzielili się z nami opowieściami o swoim życiu. Tych historii nie da się przeczytać w żadnej książce – zaznacza.

Jak mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, aby wyjazd mógł się odbyć, konieczne było zebranie odpowiedniej puli pieniędzy. W tym roku było to aż 250 tys. zł. Jak co roku udało się je pozyskać dzięki darczyńcom i sponsorom.

„Wakacje dla Bohatera” to niejedyna inicjatywa Stowarzyszenia. Organizacja troszczy się o swoich podopiecznych przez cały rok. Wolontariusze regularnie dostarczają weteranom artykuły pierwszej potrzeby, wręczają świąteczne paczki, a nawet remontują ich mieszkania. Takie działania były prowadzone nawet w trakcie „Wakacji dla Bohatera”. – Jeden z naszych podopiecznych, por. Romuald Jankowski, powstaniec warszawski, zdradził nam, że ma problemy z poruszaniem się, a jego łazienka nie jest przystosowana do aktualnych potrzeb starszego mężczyzny. Zabraliśmy go więc na wakacje, a w tym samym czasie w jego mieszkaniu działali wolontariusze i firma remontowa, która nie tylko wymieniła glazurę, ale także zamontowała prysznic i specjalne uchwyty, dzięki czemu funkcjonowanie w pomieszczeniu będzie łatwiejsze – mówi Sawicki. Zdradza, że kombatant, o całej operacji dowiedział się, gdy był już w Ryni. – Codziennie z wielkim przejęciem oglądał zdjęcia z przebiegu prac, ale swoją nową łazienkę w całej okazałości zobaczył dopiero gdy wrócił z wakacji. To był moment pełen emocji. Wzruszenia nie krył zarówno powstaniec, jaki i osoby, które przeprowadzały remont – opowiada.

Każdy, kto chciałby wesprzeć inicjatywę Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, może wziąć udział w licytacjach charytatywnych prowadzonych na facebookowym profilu: Bazarek Paczka dla Bohatera lub przekazać darowiznę za pośrednictwem portalu: zrzutka.pl.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Nowe wojskowe karetki kupione
Miasto niezłomne składa broń
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Rozejm dla prowadzenia wojny
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Lesson on How to Overcome Difficulties
Roczny test na Bałtyku
Amerykanie odmładzają F-16
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Komisje sejmowe o umowie z USA
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Gotowi na trzynastą zmianę
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Coraz więcej chętnych do armii
Pszczoły i weterani
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Obrady ministrów obrony NATO
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
„Gepard’ 20” na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Święto sportowców w mundurach
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jeszcze więcej OPW
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Terytorialsi w punktach Test&Go
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Wilk kontra dywersanci
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Urodzony żołnierz
Dodatki dla specjalsów po nowemu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Amunicja z Meska
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO