moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto terytorialsów

Motto wojsk obrony terytorialnej brzmi „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Te słowa są wcielane w życie codziennie – mówił w Radomiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To właśnie tam odbyła się uroczystość z okazji święta najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Szef MON nadał dziś dowództwu WOT odznakę pamiątkową, a 6 Brygada OT otrzymała sztandar.

List do uczestników uroczystości skierował zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda. – W ciągu kilku lat istnienia wojsk obrony terytorialnej stały się one integralną częścią Wojska Polskiego, potrzebnym uzupełnieniem wojsk operacyjnych, a jednocześnie podmiotem integrującym obywateli, którym leży na sercu troska o bezpieczeństwo ojczyzny – napisał prezydent. – Jestem dumny, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych tak profesjonalnie wywiązuje się z zadań, które zostały przed nimi postawione i spełnia pokładane w nich nadzieję – dodał.

Natomiast Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przypomniał, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych nie bez powodu świętuje 27 września. Tego dnia obchodzimy bowiem rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (1939 rok). – Było ono fenomenem w skali europejskiej, było dowodem męstwa, odpowiedzialności i ofiarności i zaangażowania narodu polskiego w walkę z okupantami – niemieckim i rosyjskim. To Polskie Państwo Podziemne stanowiło o tym, że mimo okupacji Polska przetrwała – mówił w niedzielę szef MON. Zwrócił także uwagę, że żołnierze WOT dziedziczą tradycję Armii Krajowej, a wielu patronów poszczególnych jednostek to żołnierze walczący w szeregach AK, którzy po wojnie byli prześladowani przez władze komunistyczne. – Odwołanie się do ich służby, ofiarności jest niezwykle ważne dla budowania postaw współczesnych żołnierzy – podkreślił.

REKLAMA

Szef resortu obrony mówił także o tym, że formacja cały czas się rozwija – dziś w jej szeregach służy 26 tysięcy żołnierzy, których zadaniem jest przede wszystkim pomoc poszkodowanym w czasie klęsk żywiołowych. Dodał, że to właśnie terytorialsi stali „na pierwszej linii frontu walk z rozprzestrzeniającym się koronawirusem”. – Motto WOT to „zawsze gotowi zawsze blisko” i te słowa są wcielane w życie codzienne – podkreślił.

W dniu święta terytorialsów minister obrony zaznaczył, że szkolą się oni wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych, a także armii sojuszniczych, najczęściej Stanów Zjednoczonych. – To niezwykle ważne doświadczenia, które podnoszą zdolności Wojska Polskiego i dają bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – podkreślił.

O historycznej tożsamości oraz o wyzwaniach, jakie czekają WOT mówił dowódca tej formacji – gen. dyw. Wiesław Kukuła. – Wojska obrony terytorialnej dorastają na wartościach, o które walczyli nasi poprzednicy. Zapewniam, że ten imperatyw moralny jest fundamentem kultury organizacyjnej w WOT – mówił. Generał ocenił, że rok 2020 był czasem próby dla terytorialsów. Wynikało to z wyjątkowej sytuacji w kraju i konieczności walki z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19. – Dziękuje, że na co dzień stawiacie czoła własnym słabościom i wyzwaniom, które niesie ze sobą służba wojskowa. Jestem z was dumny – zwrócił się do żołnierzy generał.

Sztandar i odznaka

Głównym punktem obchodów było wręczenie 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm Witolda Pileckiego, sztandaru. Jego fundatorem była radomska Fabryka Broni „Łucznik”, producent m.in. karabinków Grot, i społeczność Mazowsza. – Jestem pewien, że pod tym znakiem będziecie godnie pełnić swoją służbę dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – zwrócił się do żołnierzy minister Błaszczak. – Wręczenie sztandaru to najważniejsze wyróżnienie dla jednostki i wielka nobilitacja dla jej żołnierzy – podkreślił płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 BOT.

Od dziś dowództwo wojsk obrony terytorialnej ma także odznakę pamiątkową. Zaprojektował ją ppłk Artur Sarzyński, weteran, a także Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego klasy komandorskiej. Odznaka pamiątkowa terytorialsów ma kształt krzyża kawalerskiego. W centralnej części znajduje się wizerunek orła Ministerstwa Obrony Narodowej, a na ramionach skrót DWOT. Na rewersie znajduje się natomiast łacińska wersja motta terytorialsów – Semper Paratus Semper Prope (Zawsze gotowi zawsze blisko). Odznaka ma kolor srebrny, ale niektóre jej elementy są czarne – w ten sposób autor projektu chciał nawiązać do malowanych smolistą farbą znaków Polski Walczącej, jakie polscy patrioci malowali na murach budynków w okupowanej Warszawie. – Chciałem stworzyć odznakę, która będzie noszona z dumą i godnością, odznakę która będzie nawiązywała do naszych tradycji – mówi ppłk Artur Sarzyński. Dziś, jako pierwszy, otrzymał ją z rąk ministra Błaszczaka, gen. dyw. Kukuła.

Minister Błaszczak wręczył także pamiątkowe ryngrafy terytorialsom, którzy szczególnie zaangażowali się w pomoc społeczeństwu podczas walki z pandemią koronawirusa. – Wyróżniłem 14 żołnierzy, ale dziękuję za służbę wam wszystkim – zaznaczył minister.

Uroczyste obchody święta wojsk obrony terytorialnej zakończyło złożenie wiązanek pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze

~rgrt186
1601314680
Z jednej strony minister wyróżnia za walkę z COVID a z drugiej zabierają pieniądze za pobyt na kwarantannie. Typowa logika PIS.
62-D8-E7-01

Rozejm dla prowadzenia wojny
 
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Święto sportowców w mundurach
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Coraz więcej chętnych do armii
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Pszczoły i weterani
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Gepard’ 20” na Mazurach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Amunicja z Meska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Gotowi na trzynastą zmianę
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Jeszcze więcej OPW
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Lesson on How to Overcome Difficulties
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Obrady ministrów obrony NATO
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Miasto niezłomne składa broń
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Roczny test na Bałtyku
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polsko-amerykańska współpraca
F-16 kończą misję w Estonii
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Amerykanie odmładzają F-16
Wilk kontra dywersanci
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Terytorialsi w punktach Test&Go
Nowe wojskowe karetki kupione
Urodzony żołnierz
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO