moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Aviation Detachment” w Łasku

Walka w powietrzu, obrona terytorium, misje uderzeniowe – to tylko niektóre z zadań polskich i amerykańskich myśliwców F-16 podczas „Aviation Detachment”. W ramach ćwiczeń każdy z pilotów spędził za sterami kilkadziesiąt godzin, a najlepsi zdobyli nowe uprawnienia. W szkoleniu wziął także udział tankowiec KC-135 i samolot AWACS.

Czterystu żołnierzy i 18 myśliwców F-16 z US Air Force, którzy na co dzień stacjonują w Spangdahlem w Niemczech, przyleciało do Łasku. Podczas ćwiczeń „Aviation Detachment” Amerykanie szkolili się wspólnie z pilotami z 31 i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Celem „Aviation Detachment” było przede wszystkim doskonalenie umiejętności związanych z realizacją działań przez duże ugrupowania statków powietrznych – mówi płk pil. Tomasz Jatczak, dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Podczas ćwiczeń piloci wykonywali pełne spektrum zadań, jakie może zrealizować myśliwiec. Były to działania zarówno ofensywne, związane z obroną przestrzeni powietrznej czy danego terytorium, jak i defensywne, czyli misje uderzeniowe bądź walki w powietrzu – wyjaśnia.

Każdego dnia rano odbywały się tzw. misje COMAO, czyli angażujące dużą liczbę statków powietrznych. Zadania związane z walką w powietrzu wykonywały nawet 32 myśliwce jednocześnie. Natomiast po południu, żołnierze koncentrowali się na lotach typowo szkoleniowych. Wówczas w powietrze również wzbijało się wiele myśliwców, jednak ich zadaniem nie były działania typowo bojowe, ale na przykład związane ze zrzutem uzbrojenia. Dzięki temu, że do Polski przyleciał amerykański transportowiec KC-135, żołnierze mogli także trenować tankowanie myśliwców w przestrzeni powietrznej.

REKLAMA

Działania efów w powietrzu przez kilkanaście dni wspierał także samolot wczesnego ostrzegania AWACS. To jedna z 14 tego typu maszyn, które służą w NATO. Można go rozpoznać po charakterystycznej kopule znajdującej się nad kadłubem. To radar, który umożliwia monitorowanie przestrzeni, a także łączność z innymi statkami powietrznymi.

Jednak nie dla wszystkich pilotów „Aviation Detachment” były tylko ćwiczeniami. Dla wielu to także egzamin, dzięki któremu najbardziej doświadczeni lotnicy mogli zdobyć uprawnienia mission commandera, czyli dowódcy misji odpowiedzialnego za planowanie i wykonanie operacji dużych ugrupowań statków powietrznych, a także tytuł 4-Ship Flight Lead. Pilot, który go uzyska może dowodzić ugrupowaniem złożonym z czterech myśliwców.

A jak przebiegała polsko-amerykańska współpraca? – Wszystkie działania, jakie prowadzili żołnierze, były na bieżąco monitorowane, a następnie szczegółowo omawiane. Dzięki temu mogliśmy wyciągać wnioski, które pozwolą nam w przyszłości działać jeszcze efektywniej, bo budowanie interoperacyjności to kluczowy element tego szkolenia – mówi płk pil. Jatczak. Potwierdza to płk David Epperson, dowódca 52 Skrzydła Myśliwskiego amerykańskich sił powietrznych. – Udało nam się przylecieć do Polski mimo pandemii COVID-19. Dzięki temu mogliśmy nie tylko wspólnie ćwiczyć, prowadzić działania odstraszające, ale przede wszystkim uczyć się od siebie – zaznaczył.

Piloci F-16 nie zapomnieli także o przypadającym niedawno święcie Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wówczas przelot zarówno polskich, jak i amerykańskich myśliwców w towarzystwie samolotów szkoleniowych Iskra zainaugurował uroczystości, które odbyły się w Warszawie.

Płk Jatczak szacuje, że podczas trwających kilka tygodni ćwiczeń, każdy z pilotów spędził w powietrzu kilkadziesiąt godzin. Tak duże zaangażowanie wojska w manewry nie zwolniło żołnierzy z wykonywania innych obowiązków. Myśliwce cały czas pełniły także dyżury bojowe i wykonywały loty rozpoznawcze. – Było to możliwe dzięki temu, że mieliśmy do dyspozycji dużą liczbę statków powietrznych – zaznacza dowódca.

Polsko-amerykańskie ćwiczenia „Aviation Detachment” odbywają się w Polsce kilka razy w roku. To efekt postanowienia, które w 2011 roku podpisali przedstawiciele obu państw. Pierwsze wspólne manewry zorganizowano rok później. Od tego czasu nad Wisłą ćwiczą regularnie piloci zarówno myśliwców, jak i samolotów transportowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 32 BLT

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Miasto niezłomne składa broń
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
„Gepard’ 20” na Mazurach
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Polsko-amerykańska współpraca
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Urodzony żołnierz
Wilk kontra dywersanci
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Święto sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Amerykanie odmładzają F-16
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amunicja z Meska
Lesson on How to Overcome Difficulties
Terytorialsi w punktach Test&Go
Ukraiński kurs na Zachód
Nowe wojskowe karetki kupione
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Jeszcze więcej OPW
Rozejm dla prowadzenia wojny
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
Gotowi na trzynastą zmianę
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Coraz więcej chętnych do armii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pszczoły i weterani
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Laserowa artyleria US Army
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Roczny test na Bałtyku
Obrady ministrów obrony NATO
Dodatki dla specjalsów po nowemu
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO