moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awanse na Święto Wojska Polskiego

Oficerowie młodsi, podoficerowie oraz szeregowi z odpowiednim stażem służby i piątką z opiniowania mogą awansować na wyższy stopień w ramach zajmowanego już stanowiska. W sumie w dniu Święta Wojska Polskiego 9 tysięcy żołnierzy może dostać akty mianowania. W listopadzie na podobnych zasadach awanse będzie mogło otrzymać ponad 2,2 tysiąca wojskowych.

Decyzję w sprawie awansów w 2020 roku podjął minister obrony Mariusz Błaszczak. Dokument dotyczy tylko tych żołnierzy, którzy – zgodnie przepisami – mogą awansować o stopień wyżej, nie zmieniając zajmowanego stanowiska. Mianowani mogą więc być oficerowie młodsi od podporucznika do kapitana, czyli zajmujący stanowiska przypisane do dwóch stopni, szeregowi zawodowi na stanowiskach, na których można służyć w dwóch stopniach oraz podoficerowie. W przypadku tych ostatnich awans możliwy jest wyłącznie w ramach jednej z trzech grup: podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

Zgodnie z decyzją, taki awans jest możliwy tylko po spełnieniu określonych wymagań: żołnierz dostał piątkę podczas ostatniego opiniowania służbowego i ma odpowiednio długi staż służby. Aby zostać mianowanym na wyższy stopień, oficerowie i podoficerowie muszą mieć za sobą co najmniej trzy lata służby na stanowisku, a szeregowi – pięć. Przepisy dopuszczają także szybszą ścieżkę awansu, wtedy jednak pod uwagę brane są potrzeby sił zbrojnych, a wymogiem koniecznym jest ocena wzorowa z opiniowania.

REKLAMA

Nie oznacza to jednak, że każdy żołnierz, który spełnia wymogi stażu i oceny z opinii, otrzyma awans. Zgodnie z decyzją MON, na mianowanie nie mają co liczyć wojskowi, wobec których została orzeczona kara, toczy się postępowanie przygotowawcze lub wyjaśniające np. przez Policję, Żandarmerię Wojskową lub prokuraturę. Podobna obostrzenie dotyczy żołnierzy w okresie próby w związku z warunkowym zawieszeniem kary.

Jak informują przedstawiciele MON, w tym roku awansowanych ma być w sumie 11,2 tys. żołnierzy zawodowych. Znaczna część z nich awans otrzyma 15 sierpnia. To ponad 1 tys. oficerów młodszych, ponad 4 tys. podoficerów i prawie 4 tys. szeregowych z różnych jednostek. – W szeregach naszej dywizji warunki do awansu spełnia 10 oficerów młodszych, 127 podoficerów oraz 75 szeregowych zawodowych – mówi mjr Marcel Podhorodecki, rzecznik 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Natomiast 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości na podobnych zasadach będzie mogło awansować ponad 350 oficerów młodszych, ponad 1 tys. podoficerów i prawie 900 szeregowych.

Warto dodać, że decyzja ministra obrony nie dotyczy starszych szeregowych zawodowych, dla nich awans wiąże się bowiem ze zmianą korpusu i koniecznością ukończenia kursu na stopień kaprala. W przypadku podoficerów z kolei takimi awansami nie zostaną objęci np. plutonowi czy młodsi chorążowie. Dla nich minowanie na wyższy stopień wojskowy wiązałby się bowiem ze zmianą grupy w korpusie, a to, poza spełnieniem kryteriów formalnych, wymaga również ukończenia odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego.

Z mianowaniem na wyższy stopień wiąże się także podwyżka wynagrodzenia. Awansujący szeregowy oraz sierżant otrzymają 70 zł więcej do pensji. W przypadku porucznika (grupa 12a) awansującego do stopnia kapitana podwyżka wyniesie 210 zł brutto.

Jeszcze kilka lat temu minister co roku określał konkretny limit żołnierzy, którzy bez zmiany stanowiska mogą awansować. Od 2016 roku ograniczenia zostały zniesione i awansowani mogą być wszyscy, którzy spełniają wymagania. W ubiegłym roku takie mianowanie otrzymało w sumie 12,5 tys. wojskowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Dodatki dla specjalsów po nowemu
 
Mordercza obrona Warszawy
„Aviation Detachment” w Łasku
Wybuchowa edukacja
Ogień w natarciu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowe sanitarki dla wojska
Święto terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pierwsza Sonda dla zawodowców
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Pięć dni z Tallboyem
Ukraiński kurs na Zachód
Kraby kontra okręt
Kombatanci na parkiecie
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Wesprzyj kombatantów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Marsz po brązową szarotkę
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Wojsko przeciw wirusowi
Zaplecze dla Rosomaków
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komisje sejmowe o umowie z USA
16 Dywizja najlepsza!
Marynarski Katyń
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rosomaki WRE
Nowy dowódca „Dwunastki”
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Medycy po unitarce
F-16 kończą misję w Estonii
Studenci WAT rozpoczynają rok akademicki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO