moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii

Ponad pół tysiąca absolwentów certyfikowanych klas wojskowych, rozpoczyna w poniedziałek wojskowe szkolenie. W ramach tzw. skróconej służby przygotowawczej młodzież będzie kontynuować naukę wojskowego rzemiosła pod okiem żołnierzy instruktorów. Po zakończeniu szkolenia w jednostkach i zdaniu egzaminów ochotnicy otrzymają stopień szeregowego rezerwy.

Program „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe” resort obrony narodowej prowadzi od 2017 roku. Jego uczestnikami są uczniowie szkół średnich, którzy poza podstawą programową, realizują też program edukacji wojskowej. W trakcie 185 godzin zajęć, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych, poznają m.in. regulaminy i musztrę wojskową, odbywają szkolenie inżynieryjno-saperskie, strzeleckie, medyczne oraz bojowe. Podczas zajęć uczniowie często korzystają z bazy szkoleniowej jednostek wojskowych i centrów szkolenia oraz wsparcia żołnierzy instruktorów.

 

REKLAMA

W trzeciej edycji programu wzięło udział ponad trzy tysiące uczniów. W maju zakończyli oni edukację, a zainteresowani mogli zgłosić swoją chęć udziału w skróconej służbie przygotowawczej. To jeden z bonusów programu dla uczniów biorących udział w programie. – W trakcie nauki w szkole średniej uczniowie zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne w służbie. Nie ma więc potrzeby, aby niektóre treści powtarzać podczas szkolenia. Dlatego już od ubiegłego roku służba przygotowawcza dla tej grupy ochotników odbywa się w skróconym wymiarze – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

W poniedziałek młodzi ludzie stawili się do służby w kilku jednostkach, m.in.: 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, Batalionie Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach czy w 1 Pułku Saperów w Brzegu. W sumie to 514 osób (358 mężczyzn i 156 kobiet). Wśród nich Kinga Widzińska i Krystian Grzesiak, absolwenci klasy wojskowej XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Oboje będą się szkolić w 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej. – Interesuje mnie wojsko, dlatego już kilka lat temu podjęłam decyzję o rozpoczęciu nauki w klasie wojskowej. Teraz chcę pójść taką właśnie ścieżkę zawodową – mówi Kinga.

Przed ochotnikami miesiąc intensywnego szkolenia. W ciągu pierwszych 21 dni przejdą 180 godzinne szkolenie podstawowe. Będą to głównie zajęcia praktyczne, w tym poświęcone szkoleniu taktycznemu, strzeleckiemu, inżynieryjno-saperskiemu czy łączności. Absolwenci mają także w programie szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy i wiele godzin WF-u. Podczas drugiego, kilkudniowego etapu, uczestnicy będą się uczyć specjalności „żołnierz wartownik”.

– Nie mam żadnych obaw i myślę, że szybko przyzwyczaję się do warunków służby. Sądzę, że nauka w klasie wojskowej w pełni przygotowała nas do pobytu w koszarach. Poznaliśmy nie tylko teorię, ale braliśmy tez udział w obozach i zajęcia poligonowych z udziałem żołnierzy. Liczę, że to wszystko teraz zaprocentuje – mówi Krystian.

W trakcie szkolenia ochotnicy złożą przysięgę wojskową, a po zakończeniu służby otrzymają stopień szeregowego rezerwy. Zarówno Kinga, jak i Krystian zamierzają zostać żołnierzami zawodowymi.

We wrześniu ruszy ostatnia, czwarta edycja programu dla klas. Potem, zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo oświatowe, klasy wojskowe mają zostać zastąpione przez oddziały przygotowania wojskowego. Pierwszych 130 rozpocznie działalność już 1 września. Będzie się w nich mogło kształcić ok. 3 tysięcy uczniów.

Program dla klas, zarówno w starej jak i nowej formule, prowadzi Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, utworzone w styczniu tego roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", kpt. Remigiusz Kwieciński, st. kpr. Arkadiusz Polewski

dodaj komentarz

komentarze


Pięć dni z Tallboyem
 
„Kaper” przeciw terrorystom
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Zaplecze dla Rosomaków
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Pierwsza Sonda dla zawodowców
Nowy dowódca „Dwunastki”
Mordercza obrona Warszawy
Rosomaki WRE
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kombatanci na parkiecie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Kraby kontra okręt
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Nowe sanitarki dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Święto terytorialsów
Ogień w natarciu
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Marsz po brązową szarotkę
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Wybuchowa edukacja
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Studenci WAT rozpoczynają rok akademicki
„Aviation Detachment” w Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Marynarski Katyń
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Medycy po unitarce
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
16 Dywizja najlepsza!
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wesprzyj kombatantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO