moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańscy pancerniacy zameldowali się w Poznaniu

Ponad 500 żołnierzy 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie wylądowało w czwartek wieczorem na poznańskiej Ławicy. Przerzut wojsk z USA to część ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise. Z lotniska Amerykanie wyruszyli do Drawska, gdzie do drugiej połowy sierpnia będą trenować z polskimi pododdziałami.

Wyczarterowany od prywatnego przewoźnika Boeing 777 na lotnisku w Poznaniu pojawił się po siódmej wieczorem. Wkrótce po trapie na płytę zaczęli schodzić pierwsi żołnierze – wszyscy w obowiązkowych maseczkach. – Lot? Dziękuję, minął nieźle. Na pokładzie spędziliśmy w sumie ponad dziesięć godzin, ale duża część trasy przypadła na noc, więc jesteśmy wypoczęci i gotowi do dalszej drogi – podkreśla ppłk Ron Sprang z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. Do Polski przyleciało ponad pięciuset Amerykanów, zaś ich transfer był częścią ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise.

 

REKLAMA

Przedsięwzięcie ma przetestować zdolność do błyskawicznego przerzutu wojsk przez ocean i wprowadzenia ich do walki. Tym samym stanowi ono kontynuację manewrów „Defender Europe ‘20”, których scenariusz został okrojony za sprawą pandemii COVID-19. – To część naszej narodowej strategii. Zależy nam na budowaniu zaufania wśród naszych sojuszników i doskonaleniu współpracy pomiędzy naszymi armiami – podkreśla ppłk Sprang.


Na poligon w Drawsku Pomorskim docierają pierwsze jednostki U.S. Army w ramach ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise. Źródło: DGRSZ

Prosto z lotniska Amerykanie wyruszyli do Drawska Pomorskiego. Na tamtejszy poligon powoli też dociera sprzęt, z którego będą korzystać, to m.in. 55 czołgów Abrams oraz opancerzone pojazdy bojowe Bradley. – Pochodzą one z magazynów naszej armii rozmieszczonych w zachodniej Europie i zostały wysłane drogą lądową. Jednak część naszego sprzętu dotrze też drogą powietrzną – zapowiada ppłk Sprang.

W Drawsku amerykańscy pancerniacy będą współpracować z Polakami. Na poligonie ma się pojawić pluton ogniowy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyposażony w samobieżne moździerze Rak oraz pluton piechoty zmotoryzowanej z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. – Będziemy prowadzić trening artyleryjski podzielony na trzy fazy. Zaczniemy od zgrywania poszczególnych pododdziałów, a zakończymy na zintegrowanym ćwiczeniu, w którym wezmą udział także nasi polscy partnerzy – zapowiada mjr Brandon Kennedy z 1 ABCT i dodaje, że to doskonały sposób na wzmocnienie interoperacyjności pomiędzy oddziałami.

Ćwiczenia będą prowadzone przy zaostrzonym reżimie sanitarnym. Amerykańscy żołnierze od początku lipca przebywali w izolacji. Członkowie personelu medycznego trzy razy dziennie sprawdzali ich stan zdrowia, mierząc temperaturę. Przed wylotem mieli przeprowadzone testy na obecność wirusa COVID-19. – Wszyscy przeszli je pomyślnie – informuje mjr Kennedy. Ale żołnierze będą cyklicznie testowani również podczas pobytu w Polsce. – Mamy pełne medyczne zabezpieczenie – zapewnia mjr Kennedy. Amerykańscy oficerowie podkreślają, że ich podwładni już teraz są podekscytowani perspektywą współpracy z sojusznikami. – Część z nich wcześniej miała okazję służyć w Europie. Ale dla 70 procent z nich to zupełnie nowe doświadczenie i wyzwanie – zaznacza ppłk Sprang.

Dla Amerykanów EDRE to także okazja do przetestowania systemu ochrony czołgów Trophy. Dzięki niemu załogi są mniej narażone na skutki ataków z wykorzystaniem amunicji przeciwpancernej. System potrafi za pomocą radarów namierzyć nadlatujący pocisk i w razie potrzeby zestrzelić go albo zakłócić tor jego lotu. Może też stawiać zasłony dymne. Podczas manewrów w Drawsku amerykańskie zespoły logistyczne przećwiczą w warunkach polowych procedury związane z szybką instalacją i uruchomieniem Trophy.

EDRE potrwa do 22 sierpnia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
 
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Polsko-amerykańska współpraca
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ukraiński kurs na Zachód
Bon turystyczny także w wojsku
Kierunek: misja
Tak się zostaje prymusem
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Biblią w bolszewików
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Super Warrior w GROM-ie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Świętuj z żołnierzami
Więcej celowników z PCO dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Chemicy do zadań specjalnych
Dla odważnych i walecznych
Sprawdzony sojusznik
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Amerykanie odmładzają F-16
Strzelnice dla terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Trwała odporność terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Amerykanie znów w Drawsku
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Szarża „Hallerczyka”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO