moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki

Zajmie się m.in. kształceniem przyszłych kaprali oraz szkoleniem podoficerów na potrzeby największego w Siłach Zbrojnych RP korpusu osobowego. 1 października rozpocznie działalność Szkoła Podoficerska Logistyki. Nowa jednostka ma wzmocnić cały system kształcenia zawodowego podoficerów Wojska Polskiego. Rocznie ma się w niej szkolić ok. 800 słuchaczy.

Logistycy to największy korpus osobowy sił zbrojnych, działający na rzecz całej armii. Organizują dostawy sprzętu i uzbrojenia, są odpowiedzialni za m.in. wyżywienie, zajmują się zabezpieczeniem transportu i ruchu wojsk (również remontami i obsługą), a także kwestiami infrastruktury.

Jeszcze niedawno kandydaci na podoficerów logistyki kierowani byli do jednej ze Szkół Podoficerskich: Wojsk Lądowych w Poznaniu, Sił Powietrznych w Dęblinie lub Marynarki Wojennej w Ustce. Specjalistyczną część kursu odbywali z kolei w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. W tym roku jednak ich szkolenie będzie wyglądało zupełnie inaczej. 1 października działalność rozpocznie bowiem Szkoła Podoficerska Logistyki, która powstaje w części budynków centrum szkolenia. Teraz tam będą się uczyć przyszli kaprale.

REKLAMA

– Istniejące szkoły podoficerskie mają ograniczone możliwości przyjęć, zwłaszcza, że liczebność sił zbrojnych cały czas wzrasta. Nowa szkoła w dużym stopniu odciąży te placówki i przejmie na siebie ciężar szkolenia kandydatów na kaprali logistyki, jak również żołnierzy biorących udział w kursach kwalifikacyjnych. To ważne, ponieważ logistycy stanowią aż 1/3 całego korpusu podoficerów – mówi st. chor. sztab Sławomir Nastarowicz, Starszy Podoficer Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Szkolenie przyszłych kaprali logistyki będzie się odbywało nie tylko w nowym miejscu, ale też według nowych standardów i programów kształcenia.

Szeregowi biorący udział w kursie bazowym w nowej szkole podoficerskiej, podobnie jak w innych tego typu placówkach, nie będą już np. przechodzić trzymiesięcznego szkolenia specjalistycznego. Zgodnie bowiem z „Koncepcją rozwoju korpusu podoficerów zawodowych”, zadaniem szkół podoficerskich jest wyłącznie kształcenie ogólne, a celem nauki podniesienie kompetencji dowódczych przyszłych kaprali. Jednak w programie nowej szkoły obok np. przywództwa wojskowego, dowodzenia i metodyki pojawią się elementy dotyczące szkolenia specjalistów logistyki.

Po zakończeniu kursu bazowego, wyznaczeniu na stanowisko służbowe i mianowaniu na stopień kaprala, żołnierze będą kierowani na dostosowany do potrzeb swojej jednostki kurs specjalistyczny, głównie do Centrum Szkolenia Logistyki. – Istotne jest to, że niemal całe szkolenie personelu logistycznego będzie się odbywało w jednym miejscu, wyposażonym w odpowiednią bazę szkoleniową. Co więcej, merytoryczny nadzór i koordynację całego procesu kształcenia podoficerów logistyki będzie sprawowała jedna instytucja, czyli Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Liczymy, że wpłynie to na efektywność szkolenia oraz możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się w tej kwestii potrzeby sił zbrojnych – mówi st. chor. sztab. Nastarowicz.

Nowa szkoła będzie kształciła również na potrzeby pozostałych rodzajów wojsk. Rocznie ma się w niej szkolić ok. 800 słuchaczy. Podobnie jak w przypadku pozostałych szkół kwalifikowanie żołnierzy na kurs będzie się odbywać w formie egzaminów wstępnych. Specjaliści ze Sztabu Generalnego WP właśnie opracowują nowe zasady przeprowadzania kwalifikacji.

Szkoła Podoficerska Logistyki będzie zatrudniać 43 żołnierzy zawodowych oraz czterech pracowników resortu obrony. Szacunkowe koszty jej powstania i działalności do końca tego roku mają wynieść ok. 1 mln 200 tys. zł. Poza wynagrodzeniami, to także koszty inwestycji i remontów w budynki zajmowane obecnie przez Centrum Szkolenia Logistyki.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Biblią w bolszewików
 
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Szarża „Hallerczyka”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Trwała odporność terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Kierunek: misja
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Na misjach święta inne niż zwykle
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Amerykanie znów w Drawsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Sprawdzony sojusznik
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bon turystyczny także w wojsku
Ukraiński kurs na Zachód
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Świętuj z żołnierzami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Dla odważnych i walecznych
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Super Warrior w GROM-ie
Strzelnice dla terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO