moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Groty dla wojska

To bardzo ważna umowa, bo dotyczy nabycia przez Wojsko Polskie bardzo dobrej broni. Zależy mi na tym, by żołnierze rozwijali swoje nawyki w oparciu o nowoczesną polską broń, w oparciu o karabinki Grot – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w Radomiu. W Fabryce Broni „Łucznik” podpisano kontrakt o wartości ponad 177 mln zł na zakup 18 tys. karabinków Grot.

W uroczystości podpisania umowy na dostawę broni strzeleckiej – karabinków MSBS Grot, uczestniczył szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a dokument sygnowali gen. bryg. Dariusz Pluta, szef Inspektoratu Uzbrojenia MON i Adam Suliga, prezes Łucznika.

Kontrakt, którego wartość przekracza 177 milionów złotych, dotyczy dostawy 18305 sztuk karabinków MSBS Grot. Nowe karabinki mają trafić do żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych w ciągu najbliższych 6 lat. – To bardzo ważna umowa, bo dotyczy nabycia przez Wojsko Polskie bardzo dobrej broni – mówił w Radomiu minister Mariusz Błaszczak. – Wojsko Polskie rozwija się liczebnie, to fakt. Ale zależy mi na tym, by żołnierze nabywali nawyki związane z posługiwaniem się bronią właśnie w oparciu o nowoczesną, polską broń, w oparciu o MSBS Grot, a nie o tę, która pochodzi z czasów komunistycznych – podkreślał.

REKLAMA

Szef resortu obrony przypomniał, że polska armia jest systematycznie modernizowana. Zaznaczył, że w ubiegłym roku ponad 60 proc. budżetu MON przeznaczonego na modernizację trafiło do polskiej zbrojeniówki. – To jest reguła, której przestrzegamy, a przykładem jest podpisana przed chwilą umowa. W tym roku w polskim przemyśle zbrojeniowym wojsko zamówiło także nowe mundury, nowoczesne hełmy kompozytowe. A wcześniej kolejne samobieżne moździerze Rak i kołowe transportery Rosomak – mówił minister Błaszczak. Szef resortu obrony zwrócił także uwagę, że postępująca modernizacja polskiej armii nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy rządu z prezydentem, zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej, które są gestorem karabinków w SZ RP wyjaśnia, że zawarta w środę umowa przewiduje dostawę zmodyfikowanej wersji karabinka, czyli A2. – W porównaniu do poprzedniej wersji A1 została poprawiona ergonomia karabinka i żywotność elementów konstrukcyjnych broni. Zasadnicze zmiany dotyczą: zespołu łoża wydłużonego z nakładką, osłony łoża oraz chwytu przedniego. Zmodyfikowana będzie też rękojeść oraz zamek wraz z iglicą – wymienia płk Pietrzak.

Karabinek Grot jest używany w armii od 2017 roku. Początkowo otrzymali go wyłącznie terytorialsi, a od 2019 z Grotów korzystają także żołnierze jednostek operacyjnych, np. 6 Brygady Powietrznodesantowej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Użytkownicy chwalą broń m.in. ze względu na prostą, wygodną i intuicyjną obsługę. Karabinek jest ergonomiczny, dzięki temu łatwo zmienić jego konfigurację. – Wszystko, co potrzebne, strzelec ma w zasięgu palców – przekonuje płk Pietrzak i podaje przykłady: – Trzymając prawą ręką rękojeść żołnierz ma w zasięgu zrzut zamka i zrzut magazynka oraz przełącznik rodzaju ognia z bezpiecznikiem. To sprawia, że obsługi tej broni można się bardzo szybko nauczyć.

Oficer zapewnia, że broń jest celna, łatwo ją przeładować i szybko wymienić magazynek, zapewnia też komfort pracy żołnierzom prawo- i leworęcznym.

Modułowy System Broni Strzeleckiej 5,56 mm Grot opracowali specjaliści z Fabryki Broni „Łucznik” oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Prototyp MSBS-a został zaprezentowany w 2011 roku.

Karabinek Grot to broń modułowa, umożliwiająca strzelcowi wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm. Można także do niej doczepić granatnik, zamontować dodatkowy uchwyt, celownik czy zmienić układ kolbowy. Broń waży 3,7 kilograma, ma długość 681 mm (z kolbą złożoną) i 903 mm z wysuniętą stopką. W standardowej wersji wyposażono ją w lufę o długości 406 mm. Prędkość wylotowa pocisku wynosi około 870 m/s.

W sumie, od 2017 roku armia kupiła od Fabryki Broni „Łucznik” ponad 50 tysięcy karabinków Grot, z czego w wyposażeniu jednostek jest już niemal 37 tysięcy sztuk. Pozostałe mają być dostarczone do 2022 roku. Kolejnych 18 tysięcy sztuk broni powinno zostać przekazane armii do 2026 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek: misja
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Bon turystyczny także w wojsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szarża „Hallerczyka”
Online z mistrzami sportu
Świętuj z żołnierzami
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Sprawdzony sojusznik
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Amerykanie odmładzają F-16
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ukraiński kurs na Zachód
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Dla odważnych i walecznych
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polsko-amerykańska współpraca
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie znów w Drawsku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Super Warrior w GROM-ie
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie porty bardziej otwarte
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Biblią w bolszewików
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO