moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze w sztafecie pomocy

10 pompek lub przysiadów, do tego minimum 5 zł wpłaconych na rzecz chorującego  dziecka oraz nominowanie kolejnych osób, by dołączyły do sztafety pomocy. Tak wygląda akcja „Gaszyn Challenge”, której celem jest finansowe wsparcie leczenia najmłodszych pacjentów. Filmy z „pompowania” umieszcza w Internecie już cała Polska, także żołnierze.

Akcja „Gaszyn Challenge” zaczęła się niepozornie. W lutym mieszkańcy Galewic rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na terapię genową dla niespełna dwuletniego Wojtusia Howisa, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Inicjatywę szybko podchwycili mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Na drodze do uzbierania 9 mln zł na leczenie chłopca stanęła jednak pandemia COVID-19. Odwołane zostały plenerowe imprezy i wydarzenia mające wspomóc zbiórkę. Wtedy Marcin Topór, strażak OSP z Gaszyna, wpadł na pomysł, by akcję charytatywną przenieść do Internetu. Nagrał film, jak robi 10 pompek i nominuje do wyzwania kolejne osoby. Wpłacił też pieniądze na leczenie chłopca. Tak ruszyła lawina pomocy. W drugim tygodniu zabawy udało się uzbierać ponad 50 tys. zł.

Dziś „pompuje” już cała Polska. Zasady wyzwania są proste: trzeba zrobić 10 pompek lub przysiadów, wpłacić minimum 5 zł na rzecz chorego dziecka (lub 10 zł, jeśli zrezygnuje się z wyzwania), a potem nominować kolejne osoby, które w ciągu 48 godzin muszą wykonać zadanie. Filmy, na których wskazani do wyzwania ćwiczą, umieszczane są w Internecie. Akcja szybko zyskała na popularności. Cały czas dołączają do niej kolejni ochotnicy. Wśród nich są ludzie kultury i sportu, przedstawiciele urzędów i instytucji, placówek oświatowych, funkcjonariusze, a także żołnierze. – Nie spodziewałem się, że akcja zyska taki zasięg, do tego w tak krótkim czasie. Gdy ją rozpoczynałem, wiedziałem tylko, że wyzwanie na pewno podejmą moi koledzy strażacy. Potem, gdy dołączały kolejne osoby, w tym także mundurowi, byłem dumny, bo potrafimy pokazać, że każdy spośród nas może być superbohaterem, nawet jeśli nie ma peleryny – zauważa Marcin Topór, pomysłodawca „GCh”.

REKLAMA


Film: 8 FOW

Wojtuś już uzbierał potrzebną na leczenie kwotę, ale sukces akcji sprawił, że zaczęto wspierać też inne chore maluchy. – Założyliśmy 17 skarbonek dla dzieci chorujących na SMA oraz sześć, które borykają się z innymi problemami zdrowotnymi – mówi Marcin Topór.

W pomoc dla dzieciaków włączyli się także żołnierze Wojska Polskiego, m.in. z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 62 Batalionu Lekkiej Piechoty z Radomia, Żandarmerii Wojskowej, 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej. „Pompują” też siły powietrzne, w tym żołnierze i pracownicy baz lotnictwa taktycznego: 22. w Malborku i 31. w Poznaniu-Krzesinach. W tym tygodniu na wyzwanie studentów z Wojskowej Akademii Technicznej oraz 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego odpowiedzieli podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej. Do robienia pompek stanęło 100 przyszłych żołnierzy zawodowych. – Od 95 lat nasza uczelnia kształci, szkoli i przygotowuje kolejne kadry żołnierzy. Nasi podchorążowie potrafią latać, zarządzać ruchem lotniczym i żyć lotnictwem na co dzień. Ale potrafią też pomagać i dziś to robimy, biorąc udział w „Gaszyn Challenge” – tłumaczy na filmie gen. bryg. pil Piotr Krawczyk, rektor-komendant LAW, który poprowadził ćwiczenie, a do wyzwania nominował dowództwo 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 1 Bazę Lotnictwa Transportowego.

W akcję wparcia najmłodszych włączyli się też lotnicy z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, żołnierze Formozy, kadra i kadeci Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, jednostki Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także Wojskowe Centrum Geograficzne z Warszawy, które do nagrania „challengu” obok zwykłych kamer, wykorzystało także drony. Pompki robili także żołnierze Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, którzy nominację otrzymali m.in. z WKU z Bielska-Białej. – Nasz „Gaszyn Challenge” dedykowaliśmy 15-miesięcznemu Kajtkowi choremu na SMA, który pilnie potrzebuje pomocy. Dla każdego z nas taka wpłata w ramach wyzwania jest niewielka, ale już wszystkie razem dają realną możliwość działania i planowania leczenia. Wierzę w to, że wszystkim pomożemy, a w przyszłości spotkamy się gdzieś w Polsce na przysiędze wojskowej. Serdecznie zachęcam wszystkich do wspierania tego typu inicjatyw – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Dotychczas w ramach „GCh” udało się zebrać ponad 4,2 mln zł. – Jest to jednak kwota uzbierana wyłącznie na założonych przez nas „skarbonkach”. Myślę, że drugie tyle osoby biorące udział w wyzwaniu wpłaciły na strony konkretnych zbiórek – mówi Marcin Topór. I dodaje, że zapał i chęci do pomagania na pewno zostaną wykorzystane. Trwają bowiem przygotowania do założenia fundacji.

Lista dzieci, którym można pomóc, oraz informacje o akcji znajdują się na stronie www.napompowani.com

Paulina Glińska

autor zdjęć: 9 BKPanc, 31 blt

dodaj komentarz

komentarze


Więcej celowników z PCO dla wojska
 
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
Online z mistrzami sportu
Biblią w bolszewików
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Świętuj z żołnierzami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Dla odważnych i walecznych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Super Warrior w GROM-ie
Bon turystyczny także w wojsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Amerykanie znów w Drawsku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polsko-amerykańska współpraca
Sprawdzony sojusznik
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Laserowa artyleria US Army
Szarża „Hallerczyka”
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Kierunek: misja
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Strzelnice dla terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO