moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani w pasiece

To pierwszy taki projekt w Polsce. Weterani misji zagranicznych dowiedzą się, jak opiekować się pszczołami, a także zostać producentem miodu. Pszczelarstwo może się stać nowym hobby dla byłych żołnierzy i swoistą formą terapii po trudnych doświadczeniach z misji. A niewykluczone, że w przyszłości – dodatkowym źródłem dochodu. Projekt organizuje Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Fundacja „Bliżej Pszczół”.

Skąd tak niecodzienny pomysł? – Opieka nad pszczołami pomaga weteranom zwalczać stres i radzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Systematyczność i wyciszenie potrzebne przy hodowli pszczół działają terapeutycznie – mówi Natalia Grzeszczuk, psycholog Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i koordynator projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Centrum przygotowało projekt wspólnie z Fundacją „Bliżej Pszczół” ze Złotokłosu koło Warszawy. – Do pomysłu zorganizowania warsztatów zainspirowały nas doświadczenia amerykańskie – tłumaczy Elwira Trytek z Fundacji. Tamtejsze badania pokazały, że hodowla pszczół dobrze wpływa na żołnierzy, relaksuje ich. Dziś pszczelarstwo jest w armii USA popularne, organizowane są kursy dla weteranów i żołnierzy, a ule stoją w niektórych wojskowych bazach!

– Udział w naszym w projekcie to nowy pomysł na pasję, sposób na spędzanie razem czasu i integrację środowiska. Ale także szansa podjęcia się trudnego, lecz niebanalnego zajęcia – podkreśla psycholog. Dodaje, że wiedza o hodowli pszczół może w przyszłości przydać się w znalezieniu nowego źródła dochodu.

REKLAMA

Lista chętnych na kurs jest już zamknięta, a zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów. – Planowaliśmy 30 miejsc, zgłosiło się dwukrotnie więcej osób. Na szczęście fundacja obiecała, że zorganizuje szkolenie dla wszystkich – zapewnia psycholog. Dodaje, że to pierwsze takie warsztaty w Polsce, ale organizatorzy liczą na to, iż w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Jak będzie wyglądał kurs? Weteranów czeka 40 godzin szkolenia. Będą mieli zajęcia teoretyczne oraz warsztaty prowadzone przez Fundację. Wykłady w formie webinariów potrwają od początku lipca do grudnia. Uzupełnią je trzy kilkugodzinne spotkania w pasiecie w Złotokłosie. – Pokażemy uczestnikom projektu, jak wygląda współczesne pszczelarstwo, jakie są typy uli, jak się zajmować pszczołami, jak funkcjonuje pszczela rodzina, jakie prace przy ulach trzeba wykonać, jaki sprzęt jest potrzeby, jak przeprowadzać miodobranie… – wymienia Trytek.


Grafika: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

Jednym z kursantów będzie kpr. Marcin Pikula z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, weteran VIII zmiany PKW w Afganistanie. – Jakiś czas temu zainteresowałem się pszczelarstwem, dziś mam cztery ule i dzięki prowadzeniu pasieki i dbaniu o pszczoły zapominam o ciężkich przeżyciach na misjach, wyciszam się. A zbiory własnego miodu to ogromna radość – opowiada kpr. Pikula. Weteran liczy na to, że na zajęciach dowie się więcej o hodowli pszczół i rozwinie swoją pasiekę. – Taki kurs to dobry pomysł na aktywizację weteranów, a jednocześnie wsparcie rozwoju pszczelarstwa, w czasie gdy pszczoły coraz bardziej są zagrożone wyginięciem – dodaje weteran.

Projekt uzyskał dotację Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dla organizacji pozarządowych w ramach programu „Propagowanie rolnictwa ekologicznego oraz upowszechnienie roli pszczół w środowisku naturalnym”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fundacja Bliżej Pszczół

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strategia z podpisem prezydenta
 
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Informacja Prasowa
Laserowa artyleria US Army
Zbiegowie z innego świata
Testament Polski Walczącej
Rakiety z Mesko w F-35
Ochotnicy na ratunek
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Ogromne zainteresowanie Soną
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kolejne Groty dla wojska
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ułańska szarża
Współzawodnictwo rozwija
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kraby w Bolesławcu
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Online z mistrzami sportu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Fordy, a nie Nissany
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Groty z granatnikiem
Brawurowe zagony motorowe
Amerykanie odmładzają F-16
Weterani znów staną na macie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaną kolejne strzelnice
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Most do współpracy
16 sekund Liberatora
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO