moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

W tzw. tarczy antykryzysowej 3.0, mającej zminimalizować negatywne skutki gospodarcze pandemii, pojawiły się przepisy osłonowe także dla żołnierzy zawodowych. Ustawa zakłada, że wojskowi za okres przebywania na przymusowej kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim z powodu COVID-19, otrzymają pełne uposażenie. Przepisy w tej sprawie weszły w życie kilka dni temu.

Żołnierze od początku trwania epidemii wspierają działania w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Współpracują z funkcjonariuszami Straży Granicznej, pomagają w domach opieki społecznej, prowadzą dezynfekcję miejsc użyteczności publicznej i razem z policjantami kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. Zaangażowanie w takie działania oznacza większe ryzyko zachorowania, a w przypadku podejrzenia zarażenia, także przejście obowiązkowej kwarantanny.

Do tej pory wojskowi przebywający na kwarantannie, izolacji lub zwolnieniu lekarskim z powodu zakażenia COVID-19 otrzymywali jedynie 80 proc. wynagrodzenia. – Obowiązujące przepisy zakładają, że żołnierzom przysługuje 100 proc. wynagrodzenia tylko w sytuacjach, gdy ich zwolnienie lekarskie jest spowodowane np. kontuzją czy jakimkolwiek innym uszczerbkiem na zdrowiu, i jednocześnie ma związek z wykonywanymi przez nich zadaniami służbowymi. Prawo nic nie mówi o sytuacji epidemicznej, z jaką mamy teraz do czynienia – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

REKLAMA

Dlatego sprawą postanowił zająć się resort obrony narodowej oraz organa przedstawicielskie żołnierzy zawodowych. Podczas prac rządu nad przepisami dotyczącymi działań osłonowych, które mają zminimalizować negatywne skutki pandemii, głównie w obszarze gospodarki, MON zwrócił uwagę, że pakietem osłonowym powinni zostać objęci także żołnierze. Chodzi o tych wojskowych, którzy przebywają na obowiązkowej kwarantannie lub zwolnieniu lekarskim w związku z COVID-19 i z racji nieobecności w pracy otrzymują niższe wynagrodzenie.

Ostatecznie zapisy dotyczące żołnierzy (oraz innych funkcjonariuszy) zostały wpisane do rządowej ustawy (tzw. tarcza antykryzysowa 3.0) z 14 maja 2020 r. Zgodnie z nimi „w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii żołnierzowi zawodowemu wykonującemu zadania służbowe, za okres nieobecności w służbie spowodowany przebywaniem na obowiązkowej kwarantannie, w izolacji lub na zwolnieniu lekarskim w związku z pandemią, przysługuje prawo do 100 proc. uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym”. Te ostatnie to chociażby dodatek specjalny przysługujący np. pilotom i skoczkom spadochronowym, a także służbowy wypłacany m.in. żołnierzom na stanowiskach dowódczych.

Jak podkreśla płk Jewgiejuk w praktyce pojęcie „zadań służbowych” nie dotyczy wyłącznie działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19. – Może się bowiem zdarzyć, że żołnierz, który przychodzi do służby w jednostce i wykonuje swoje codzienne zadania, narazi się na kontakt z osobą zakażoną i zostanie skierowany na przymusową kwarantannę. Nie jest przecież winien takiej sytuacji, więc potrącanie mu 20 proc. uposażenie byłoby zwyczajnie niesprawiedliwe – mówi płk Jewgiejuk.

Aby zapobiec nadużywaniu tego uprawnienia, przepisy zakładają, że w przypadku żołnierza kierowanego na kwarantannę, jej związek z zadaniami służbowymi musi zostać potwierdzony w rozkazie wydanym przez przełożonego żołnierza.

– To bardzo dobrze, że resort obrony na bieżąco reaguje, stara się chronić żołnierzy i łagodzić im negatywne skutki pandemii – mówi oficer. I dodaje, że prawdopodobnie przepisy dotyczące zwolnień lekarskich żołnierzy będą musiały zostać znowelizowane. – Jesteśmy mądrzejsi o nowe doświadczenia, więc i prawo musimy dostosować do zmieniającej się rzeczywistości – dodaje płk Jewgiejuk.

Wprowadzone przepisy obowiązują od 1 kwietnia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Święto terytorialsów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wybuchowa edukacja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ogień w natarciu
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Polak z Medalem NATO
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Sonary dla śmigłowców ZOP
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Polsko-amerykańska współpraca
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
„Aviation Detachment” w Łasku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Nowe sanitarki dla wojska
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Druga kariera byłych żołnierzy
Zaplecze dla Rosomaków
Medycy po unitarce
16 Dywizja najlepsza!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szybciej do wojska
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Amerykanie odmładzają F-16
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Kaper” przeciw terrorystom
Mordercza obrona Warszawy
Ukraiński kurs na Zachód
Marynarski Katyń
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kraby kontra okręt
Ochotnik do Auschwitz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO