moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Działamy solidarnie. Razem pokonamy wszystkie wyzwania – zapewnił Stuart Peach, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, który zebrał się, by omówić sytuację związaną z pandemią COVID-19. Uczestnicy potwierdzili też swoje zaangażowanie w budowę silnego i gotowego do działania Sojuszu. Polskę reprezentował gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Komitet Wojskowy NATO to organ doradczy Rady Północnoatlantyckiej. Tworzą go szefowie sztabów generalnych oraz obrony wszystkich państw członkowskich Sojuszu. Wczoraj oficerowie zebrali się, by omówić sytuację związaną z pandemią koronawirusa i jej skutkami. Obrady odbyły się w formie telekonferencji.

Po spotkaniu Stuart Peach, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO poinformował, że wojska z państw NATO prowadzą ponad 150 misji wspierających placówki i personel medyczny, żołnierze zbudowali ponad 50 szpitali polowych i dostarczyli ponad 35 tysięcy łóżek zabiegowych. Cały czas prowadzą także międzynarodowe transporty lotnicze.

REKLAMA

– To trudne czasy, niespotykane dotąd w naszej historii. Ale nasze narody, które mierzą się ze zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi skutkami pandemii, nie muszą same stawiać czoła tym wyzwaniom. Sojusznicy z NATO działają solidarnie. Razem pokonamy wszystkie wyzwania – powiedział Stuart Peach.

Podczas obrad przedstawiciele armii NATO potwierdzili swoje zaangażowanie w budowę silnego Sojuszu, a także w realizowane przez niego operacje. – Uczestnicy obrad zapewnili, że pandemia COVID-19 nie wpłynie na ich wkład w tworzenie Batalionowych Grup Bojowych czy udział w misjach lotniczych, morskich, a także tych w Afganistanie czy Kosowie – mówił przewodniczący komitetu. – Wdrożyliśmy specjalne środki i procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo całemu personelowi, który jest w te misje zaangażowany. Nasza zdolność do odstraszania i obrony pozostała niezmieniona – zaznaczył.

Peach podkreślił także, że współdziałanie sojuszników jest szczególnie ważne teraz, ponieważ na czas pandemii nie zniknęły inne problemy związane z bezpieczeństwem. – Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby NATO pozostawało w gotowości, bo potencjalni przeciwnicy mogą usiłować wykorzystać kryzys do realizacji swoich interesów – przestrzegał.

Brytyjski oficer podkreślił, że w ostatnim czasie Sojusz odnotował wzrost akcji dezinformacyjnych mających siać zamęt i doprowadzić do podziałów wśród sojuszników. Cały czas monitorowane są też działania Rosji. W ciągu kilku ostatnich tygodni myśliwce służące na misji Baltic Air Policing wielokrotnie interweniowały i przechwytywały rosyjskie samoloty.

Stuart Peach potępił także atak na placówki medyczne znajdujące się w Afganistanie, mówił również o niestabilnej sytuacji w Iraku. Przypomniał o natowskich kontyngentach stacjonujących w tych krajach. – Podczas misji „Resolute Support” w Afganistanie cały czas szkolimy siły afgańskie i pomagamy naszym partnerom. Popieramy wysiłki, jakie wkładają w ustabilizowanie sytuacji w swoim kraju – dodał. Zaznaczył także, że natowskie siły nadal przebywają na terenie Iraku, gdzie pomagają władzom mierzyć się z kryzysem związanym z COVID-19.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO wymienił również misję pokojową w Kosowie, gdzie stacjonuje trzy i pół tysiąca żołnierzy Sojuszu. – KFOR jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do stabilności Bałkanów Zachodnich – zaznaczył Stuart Peach. W zdalnych obradach po raz pierwszy uczestniczył przedstawiciel Macedonii Północnej.

Sojusznicy omówili także koncepcję odstraszania i obrony obszaru euroatlantyckiego, która określa kierunki rozwoju Sojuszu i wojsk. – Wnioski z tych obrad zostaną przedstawione ministrom obrony NATO, aby mogli je omówić podczas ich kolejnego spotkania, które odbędzie się w czerwcu – wyjaśnił Stuart Peach.

Komitet Wojskowy NATO jest najważniejszym organem militarnym Sojuszu. Jego zadaniem jest m.in. wypracowywanie wojskowych zaleceń i opinii do decyzji podejmowanych na szczeblu politycznym przez Radę Północnoatlantycką. Komitet Wojskowy spotyka się dwa razy w roku w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany w mundurówce?
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Podchorążowie i terytorialsi na podium HackYeah
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amerykanie odmładzają F-16
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Kraby: nowa partia w Bolesławcu
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
HackYeah, czyli programiści na start!
Zostań oficerem po Legii Akademickiej
Piekło „Pługa”
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Świąteczne prezenty od AMW
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Dominatorzy biegów na orientację
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Desant na pomoc stolicy
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Stał prosto, o łaskę nie prosił
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Ukraiński kurs na Zachód
Armia donatorów krwi
Pustynna burza wokół Husajna
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Test pancernego rzemiosła
Proobronni wspierają potrzebujących
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Attention, Controlled Flight
Pracowity weekend żołnierzy
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Laserowa artyleria US Army
Wojskowi wspierają medyków
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
13 medali żołnierzy na ringu
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Obrady ministrów obrony NATO
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
PGZ pomaga walczyć z pandemią
As If We’re There
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO