moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowa szkoła dla ambitnych

Rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego oraz dużo aktywności fizycznej – to plan zajęć przygotowany przez resort obrony dla młodzieży, która planuje wstąpić w szeregi cyberarmii. Dziś swoją działalność rozpoczęło Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne. Dyrektorką placówki została Ewa Kacprzyk.

W lutym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał nowy rodzaj wojsk – wojska obrony cyberprzestrzeni. Za ich utworzenie odpowiada gen. bryg. Karol Molenda. Oprócz tego na uczelniach wojskowych zwiększono liczbę miejsc na kierunkach związanych z cyberbezpieczeństwem, trwają też prace nad utworzeniem cyberkomponentu w wojskach obrony terytorialnej.

Dziś natomiast swoją działalność rozpoczęło Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne. – W wojsku służy wielu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy odnoszą sukcesy na szczeblach międzynarodowych. Niedawno odbył się międzynarodowy hackathon, w którym duże sukcesy odnieśli informatycy związani z Wojskiem Polskim – mówił minister Mariusz Błaszczak. – To świadczy o tym, że dysponujemy świetną kadrą, ale zależy nam na tym, aby wojska obrony cyberprzestrzeni były liczniejsze, dlatego dziś rozpoczynamy tworzenie fundamentów rozwoju WOC, właśnie poprzez stworzenie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego – dodał szef MON.

Podczas uroczystości minister Błaszczak wręczył także nominację na stanowisko dyrektorki Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego. Tę funkcję będzie pełniła Ewa Kacprzyk, nauczycielka z 20-letnim stażem, która ma doświadczenie w kierowaniu placówkami edukacyjnymi, a także współpracowała już z Wojskową Akademią Techniczną.

Jak podkreślał dziś minister, liceum będzie nierozerwalną częścią uczelni. Gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT, wyjaśnił, że uczniowie liceum będą się kształcić w salach i laboratoriach, w których na co dzień uczą się studenci i podchorążowie uczelni. – Oddajemy do dyspozycji liceum bezpieczne i nowoczesne obiekty sportowe, studium nauki języków obcych i wiele innych elementów naszej infrastruktury – mówił. – Jestem przekonany, że wspólnie z kadrą liceum stworzymy bezpieczne środowisko, dzięki któremu młodzież będzie mogła zdobywać nowe umiejętności i rozwijać się – zaznaczył.

Napięty grafik

Podczas czterech lat nauki w liceum każdy uczeń będzie miał zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę lekarską, umundurowanie, a także… napięty grafik. W szkole będzie bowiem realizowany rozszerzony program z matematyki, fizyki, informatyki, języka angielskiego i wychowania fizycznego. Uczniowie będą się też uczyć języka niemieckiego, a także edukacji wojskowej. Wszystko po to, aby absolwent szkoły miał jak najlepszy start zawodowy i bez problemu mógł kontynuować edukację w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunkach informatyka, kryptologia czy cyberbezpieczeństwo. A później by mógł wstąpić w szeregi wojsk obrony cyberprzestrzeni. – Zależy nam na tym, aby powstał system edukacyjny, który będzie przygotowywał najlepszych z najlepszych. System, który zagwarantuje bezpieczeństwo naszemu krajowi – mówił minister. – Jestem pewien, że odniesiemy sukces, jednak najważniejsza jest szansa, jaką stwarzamy młodym ludziom. Zachęcam rodziców, żeby zainteresowali się ofertą, która została stworzona przez MON i skierowali swoje dzieci do tej szkoły – dodał.

Kto może zostać uczniem liceum?

O przyjęcie do wojskowego liceum ogólnokształcącego mogą ubiegać się zarówno absolwenci gimnazjów, jak i ci, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową. Podczas pierwszego roku działalności szkoły zostaną bowiem utworzone dwa oddziały – jeden dla gimnazjalistów i jeden dla tych, którzy ukończyli szkołę podstawową. W każdym z nich będzie uczyło się po 25 osób.

Chętni do nauki w szkole mogą zgłaszać się do 20 maja. Wystarczy złożyć wniosek o przyjęcie do liceum, zaświadczenie od lekarza potwierdzające bardzo dobry stan zdrowia i oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami przetwarzania danych osobowych.


Film: MON

O tym, kto zostanie przyjęty do liceum, zadecydują, w zależności od tego czy kandydat jest absolwentem gimnazjum, czy liceum, wyniki z egzaminów lub oceny na świadectwie z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka angielskiego, a także osiągnięcia kandydatów podczas olimpiad, zawodów czy konkursów. Punktowany będzie także test sprawności fizycznej.

Więcej informacji o rekrutacji znajduje się na stronie internetowej Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
 
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
„Orca” na Atlantyku
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Start w nieznane
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kolejny dzień walki z pandemią
NATO broni cyberprzestrzeni
Gepardy już na Mazurach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Proobronni wspierają potrzebujących
Wymagający sprawdzian podoficerów
Polowe fortyfikacje
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
13 medali żołnierzy na ringu
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Świąteczne prezenty od AMW
Święto sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Sąd nad systemem
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Ukraiński kurs na Zachód
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Obrady ministrów obrony NATO
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
F-16 kończą misję w Estonii
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
A17 – następcy Kobbenów?
Uwaga, lot kontrolowany
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Walka z COVID-19 trwa
Dominatorzy biegów na orientację
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
EkstraKLASA dla uczniów
Komisje sejmowe o umowie z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO