moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
 
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowa Rada przy prezydencie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
W Brukseli o przyszłości NATO
Rodzeństwo na medal
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Oczy na wschodnią flankę
Hiszpańskie dylematy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
WOT na granicy
W BBN o sytuacji na granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zima, skały i kawalerzyści
Border Protection Is a Priority
Nowe radary dla MW
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Pierwszy krok do zawodowców
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Przesiadka do klasy premium
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Wiedza, która ratuje życie
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nowe garaże dla Leopardów
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Spędź ferie z WOT
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nauka kruszenia lodu
Na wolność przez dwa mury
Misja nie tylko wojskowa
Polak w szkole boardingu
Kolejna prowokacja na granicy
Survival w Kosowie
Bez AK, ale nadal w walce
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Jakie zmiany dla podchorążych?
Saperzy rozminowują Kłaj
Jak Perun z Piratem
Zielony, żółty czy czerwony?
Bombardowanie Monte Cassino
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
MON: nie wyciekły tajne informacje
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Legionowski szpital niemal gotowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO