moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będzie więcej odpraw mieszkaniowych. Są na nie środki

Ponad 170 mln zł w ramach odpraw mieszkaniowych trafi w tym roku do 906 żołnierzy żegnających się z mundurem. Agencja Mienia Wojskowego wypłaci więcej świadczeń , niż przewidywała - liczyła, że będzie ich 600. Jednak wbrew obawom, resort obrony nie planuje zmian w sposobie naliczania odpraw. Ich średnia wysokość nawet się zwiększy.

Odprawa mieszkaniowa przysługuje odchodzącym z armii żołnierzom służby stałej, którzy mieszkali w wojskowej kwaterze lub w ogóle nie otrzymali przydziału mieszkaniowego. Przy obliczaniu jej wysokości bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik ceny metra kwadratowego określony w przepisach, a także liczbę członków rodziny żołnierza. To tzw. normy mieszkaniowe.

Większa liczba

Agencja Mienia Wojskowego (AMW) zakładała początkowo, że do końca roku wypłaci 606 odpraw dla żołnierzy. Te szacunki okazały się jednak zaniżone. Już bowiem na początku roku, od 1 stycznia do 31 maja, do oddziałów regionalnych AMW wpłynęło 389 wniosków o wypłatę tej należności. – Ostatecznie Agencja planuje wypłacenie w 2016 roku odpraw dla 906 żołnierzy, którzy odchodzą i będą odchodzić z armii – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.

Większa liczba pobierających odprawy oznacza wyższe koszty dla budżetu. Według obowiązującego „Planu dotacji budżetowej na 2016 rok”, na wypłatę około 601 odpraw przeznaczono 113 mln 522 tys. zł. Wojsko uspokaja jednak, że pieniędzy na wypłatę odpraw pozostałym 300 żołnierzom nie zabraknie. – Środki dotacji na ten cel mają być zwiększone i w sumie kwota wypłat wyniesie 170 mln 164 tys. zł. – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego.

Co korzystne dla żołnierzy, zwiększy się też średnia wysokość odprawy. W poprzednim roku wynosiła ona około 187 tys. zł, teraz wzrośnie o około 8,5 tys. zł. Wynika to m.in. z zapisów ustawy o zakwaterowaniu, które weszły w życie jesienią ubiegłego roku. Pozwalają one ustalić wysokość odprawy na dzień wskazany przez żołnierza, a nie jak było przed 1 października 2015 roku – w dniu wydania decyzji o wypłacie pieniędzy. – Wpływ na wysokość odprawy ma też wzrost wskaźnika ceny jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku oddanego do użytkowania w poprzednim kwartale. Określa go w komunikacie prezes Głównego Urzędu Statystycznego – dorzuca Bartłomiej Misiewicz.

W IV kwartale 2015 roku wynosił on 3925 zł, natomiast w I kwartale 2016 roku – 4177 zł.

Co zostaje bez zmian

Przedstawiciele MON pytani o ewentualne zmiany w sposobie naliczania odprawy, uspokajają. – Obecnie nie są planowane zmiany w tej dziedzinie – mówi Bartłomiej Misiewicz.

Jedyna zmiana, niemającą jednak wpływu na wysokość świadczenia, dotyczy terminu jego wypłaty. Znalazła się ona w projekcie rozporządzenia MON w sprawie warunków i trybu wypłaty odpraw. Dokument jest nowelizowany ze względu na konieczność uwzględnienia nowej nazwy podmiotu zarządzającego nieruchomościami – Agencji Mienia Wojskowego, do której w ubiegłym roku włączono Wojskową Agencję Mieszkaniową. Przy okazji postanowiono zmienić zapis o terminie wypłaty odpraw mieszkaniowych. Mówi on, że wypłata będzie następować w ciągu 30 dni od wydania decyzji przez dyrektora oddziału AMW, a nie – jak dotąd – w ciągu siedmiu dni.

W 2014 roku wypłacono 504 odprawy mieszkaniowe na łączną kwotę ponad 91,5 mln zł, a w 2015 – wydano 114 mln zł na 631 świadczeń.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Wiedza, która ratuje życie
 
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Saperzy rozminowują Kłaj
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Zostań wojskowym muzykiem
Spędź ferie z WOT
Jakie zmiany dla podchorążych?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zielony, żółty czy czerwony?
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Nowa Rada przy prezydencie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Survival w Kosowie
Pierwszy krok do zawodowców
Zima, skały i kawalerzyści
Misja nie tylko wojskowa
Legionowski szpital niemal gotowy
W BBN o sytuacji na granicy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Bez AK, ale nadal w walce
MON: nie wyciekły tajne informacje
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Jak Perun z Piratem
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Bombardowanie Monte Cassino
Rodzeństwo na medal
Przesiadka do klasy premium
Border Protection Is a Priority
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Kolejna prowokacja na granicy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
WOT na granicy
Hiszpańskie dylematy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Polak w szkole boardingu
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nowe radary dla MW
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Nowe garaże dla Leopardów
Nauka kruszenia lodu
Na wolność przez dwa mury
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
W Brukseli o przyszłości NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO