moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w rekompensatach dla rezerwistów

Rezerwiści – przedsiębiorcy za udział w szkoleniu wojskowym będą dostawać świadczenie wyliczane na podstawie dochodu z poprzedniego roku. Do tej pory ustalano je wykorzystując dane z miesiąca poprzedzającego manewry, co nie zawsze rekompensowało ćwiczącym utracone zarobki. MON przygotowało już założenia projektu, który wprowadzi korzystniejsze przepisy.

Zasady wypłacania rekompensat dla żołnierzy rezerwy odbywających wojskowe ćwiczenia określa ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP oraz rozporządzenie rządu ze stycznia ubiegłego roku. – Zgodnie z nimi, jeśli rezerwista wezwany na ćwiczenia nie otrzyma za ten czas wynagrodzenia z pracy, przysługuje mu świadczenie pieniężne, które ma zrekompensować utracone zarobki – mówi płk Dariusz Tyszka, szef Oddziału Planowania Uzupełnień Mobilizacyjnych i Wojennych w Sztabie Generalnym WP.

Urzędom brakuje informacji

Zgodnie z przepisami pieniądze są wypłacane za każdy dzień ćwiczeń – od chwili stawienia się żołnierza w jednostce aż do dnia zwolnienia. Świadczenie jest naliczane na podstawie miesięcznych dochodów osoby wezwanej przez armię. W przypadku zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub mianowania wysokość dochodu ustala pracodawca. Kwotę miesięcznego wynagrodzenia dzieli się wówczas przez 21 i mnoży przez liczbę dni ćwiczeń, w których rezerwista wziął udział.

Podobnie powinien być obliczany dochód rezerwistów, którzy na co dzień prowadzą działalność gospodarczą. Zaświadczenie o wysokości dochodu za miesiąc poprzedzający ćwiczenia rezerwista ma uzyskać w urzędzie skarbowym. Tyle teoria. Praktyka jednak pokazała, że takie przepisy w wypadku rezerwistów – przedsiębiorców trudno wprowadzić w życie. Działalność gospodarcza objęta jest bowiem rocznym, a nie miesięcznym rozliczeniem. Oznacza to, że przedsiębiorca nie ma obowiązku składania comiesięcznych deklaracji o dochodzie i urząd skarbowy nie wie, jaki dochód uzyskał w danym miesiącu. – Nie oznacza to jednak, że tacy rezerwiści nie otrzymywali w ogóle pieniędzy. Gdy brakowało zaświadczeń z urzędów skarbowych o miesięcznym dochodzie, stosowany był inny przepis rozporządzenia. Mówi on, że w razie niemożności ustalenia wysokości dochodu, świadczenie rekompensujące wylicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenie za pracę – wyjaśnia płk Tyszka.

Korzystniejsze zasady

MON uznało, że część wezwanych na ćwiczenia przedsiębiorców mogła na takim rozwiązaniu tracić, ponieważ ich dochody nie są na takim samym poziomie w każdym miesiącu. Świadczenie obliczone według najniższej krajowej nie zawsze było więc adekwatne do rzeczywistych, utraconych w czasie ćwiczeń zarobków. Dlatego resort obrony przygotował zmiany w przepisach do rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z nimi podstawą do wyliczenia świadczenia będzie dochód uzyskany przez przedsiębiorcę w ostatnim roku podatkowym. Kwota ta będzie dzielona przez 252 (dni robocze w ciągu roku), następnie mnożona przez liczbę dni, w których trwały ćwiczenia. Dzięki temu świadczenie będzie odzwierciedlać średnie zyski danego przedsiębiorcy i rekompensować stratę, jaką mógł ponieść odbywając ćwiczenia wojskowe.

Projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych.

O wypłatę rekompensaty rezerwista może się starać po zakończeniu ćwiczeń. Aby otrzymać pieniądze, musi złożyć wniosek o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego, który trwa ponad trzy miesiące. Pieniądze są wypłacane w ciągu siedmiu dni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze

~AS
1467706680
Pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej - Czy należy Pan do OT, a po twierdzącej odpowiedzi należy oczekiwać słów - w takim razie dziękujemy, skontaktujemy się z Panem. OT tylko dla samozatrudnionych.
B2-A0-E5-22

Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
 
Kolejna prowokacja na granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Nowe garaże dla Leopardów
Pierwszy krok do zawodowców
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
WOT na granicy
Border Protection Is a Priority
Zielony, żółty czy czerwony?
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Oczy na wschodnią flankę
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Misja nie tylko wojskowa
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Spędź ferie z WOT
MON: nie wyciekły tajne informacje
Legionowski szpital niemal gotowy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Bez AK, ale nadal w walce
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Polak w szkole boardingu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Survival w Kosowie
Zima, skały i kawalerzyści
Zostań wojskowym muzykiem
Hiszpańskie dylematy
Wiedza, która ratuje życie
Nauka kruszenia lodu
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowa Rada przy prezydencie
Na wolność przez dwa mury
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W BBN o sytuacji na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Rodzeństwo na medal
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
W Brukseli o przyszłości NATO
Jak Perun z Piratem
Nowe radary dla MW
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Bombardowanie Monte Cassino
Przesiadka do klasy premium
Saperzy rozminowują Kłaj

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO