moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Wojsk Specjalnych. Jednostka Nil

Komandosi z jednostki Nil odpowiadają za łączność, logistykę i zabezpieczenie medyczne podczas operacji prowadzonych przez wojska specjalne. Przede wszystkim jednak zajmują się zbieraniem oraz analizą danych rozpoznawczych i wywiadowczych. To m.in. dzięki ich pracy w Afganistanie operatorzy innych jednostek zatrzymali najgroźniejszych terrorystów.
Nil powstał w grudniu 2008 roku jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. Jej pomysłodawcą był gen. broni Włodzimierz Potasiński. Od początku zakładano, że nowy oddział dostanie wyjątkowe w wojskach specjalnych zadania. Miał odpowiadać za wsparcie komandosów w zakresie dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego, rozpoznania i wywiadu.

W 2011 roku jednostka zmieniła nazwę na JW Nil. Jej patronem jest bowiem gen. bryg. August Emil Fieldorf „Nil”, organizator i dowódca Kedywu AK.

Oczy i uszy

– Jednostkę Nil nazywamy „strategicznym spoiwem” albo „oczami i uszami” wojsk specjalnych. Wspiera ona działanie Dowództwa Komponentu WS na co dzień i podczas prowadzonych operacji. O tym, jak bardzo istotne są zadania wykonywane przez specjalistów z Nila, mogliśmy się wielokrotnie przekonać podczas misji w Afganistanie oraz w trakcie dyżuru Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku – mówi ppłk Krzysztof Plażuk, rzecznik prasowy DKWS.

Zadania jednostki pozostają od lat takie same. Przede wszystkim komandosi Nila wspierają prowadzone przez Dowództwo Komponentu operacje w zakresie systemu dowodzenia, łączności, zapewniają zabezpieczenie logistyczne, medyczne oraz rozpoznawcze. – Naszym wyróżnikiem jest to, że działamy na korzyść dowództwa i poszczególnych jednostek. Jesteśmy łącznikiem pomiędzy oddziałami i Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych – mówi mjr Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy jednostki. Nil pełni także funkcję oddziału gospodarczego. Oznacza to, że prowadzi zakupy sprzętu, uzbrojenia i elektroniki, z których korzystają wojska specjalne.Obecnie w jednostce służy kilkuset żołnierzy. Strukturę Nila tworzą: Zespół Wsparcia Informacyjnego, Zespół Dowodzenia, Zespół Zabezpieczenia Logistycznego i Grupa Zabezpieczenia Medycznego. Najtrudniejsze misje wykonują operatorzy z Zespołu Wsparcia Informacyjnego, którzy zajmują się wywiadem i rozpoznaniem radioelektronicznym.

Operatorzy Nila szkolą się systematycznie w kraju i za granicą. Biorą udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii i Gujanie Francuskiej.

Wsparcie na misji

Żołnierze JWN sprawdzili się także na misjach w Afganistanie oraz w Kosowie. Pod Hindukuszem wspierali komandosów, którzy brali udział w misjach bojowych. Zadaniem jednostki było przekazywanie do sztabów i dowódców zespołów bojowych w Afganistanie (zwanych Task Force 49 i 50) aktualnych informacji o przestępcach, terrorystach, uzbrojeniu i wyposażeniu rebeliantów. Specjaliści do spraw wywiadu i rozpoznania z Nila zdobywali także informacje o miejscach, w których ukrywali się talibowie, szacowali ryzyko i określali zagrożenia, które mogą spotkać polskich żołnierzy podczas akcji. – Wsparcie informacyjne, jakiego udzielali operatorom z JWK i GROM-u przyczyniło się między innymi do sukcesów antyterrorystycznej koalicji państw NATO w Afganistanie – podkreśla mjr Łukawski.

REKLAMA

Obraz z bezzałogowca

Podstawowym uzbrojeniem żołnierzy Nila są karabinek HK 416 oraz pistolet HK USP. W wyposażeniu jednostka ma m.in. bezzałogowe statki powietrzne: Scan Eagle oraz FlyEye, lornetki termowizyjne dalekiego zasięgu JIM LR, pojazdy terenowe Toyota Hilux i czterokołowce Polaris.

Łączność satelitarną zapewniają terminale satelitarne VSAT oraz BGAN, a także różnego rodzaju radiostacje. Jednostka ma również najnowocześniejszy w siłach zbrojnych Mobilny Moduł Stanowiska Dowodzenia (MMSD) oraz Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej, Węzłowy Wóz Kablowy (WWK) i mobilną kancelarię kryptograficzną.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
 
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
„Orca” na Atlantyku
Laserowa artyleria US Army
Sąd nad systemem
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolejny dzień walki z pandemią
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Proobronni wspierają potrzebujących
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Wymagający sprawdzian podoficerów
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Uwaga, lot kontrolowany
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
13 medali żołnierzy na ringu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Gepardy już na Mazurach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Amerykanie odmładzają F-16
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Święto sportowców w mundurach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Walka z COVID-19 trwa
Świąteczne prezenty od AMW
Obrady ministrów obrony NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO broni cyberprzestrzeni
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Start w nieznane
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
EkstraKLASA dla uczniów
F-16 kończą misję w Estonii
Dominatorzy biegów na orientację
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
A17 – następcy Kobbenów?
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Polowe fortyfikacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO