moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec wojskowej prokuratury

Od dziś wojskowa prokuratura przestaje istnieć. Śledczy będą podlegać prokuraturze powszechnej. Pieczę nad ich działalnością będzie sprawował zastępca prokuratora generalnego do spraw wojskowych. W urzędach zostaną również powołane nowe wydziały, które przejmą sprawy do tej pory toczące się w armii. Wojskowi prokuratorzy będą mogli także prowadzić sprawy cywilne.

Włączenie Naczelnej Prokuratury Wojskowej do Prokuratury Krajowej to kolejny etap wdrażania ustawy Prawo o prokuraturze, którą w styczniu zatwierdził Senat. Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry taka zmiana pozwoli efektywniej pracować nad śledztwami. Jak zauważa minister, w dotychczas funkcjonującym modelu obciążenie pracą prokuratora wojskowego i prokuratora cywilnego znacząco się różniło, mimo że zarabiali tyle samo. – Na prokuratora prokuratury wojskowej przypadało 15 razy mniej spraw do prowadzenia – mówił PAP Zbigniew Ziobro.

Teraz sytuacja ta ma ulec zmianie. Sprawami wojskowymi będzie zajmował się nowo utworzony w Prokuraturze Krajowej Departament do Spraw Wojskowych oraz wydziały i działy do spraw wojskowych w prokuraturach okręgowych i rejonowych. Sprawy wojskowe będą w nich prowadzić zarówno żołnierze, jak i cywile. Zmieni się też zakres ich działalności. – Z punktu efektywności państwa, pewnej sprawiedliwości i sprawności walki z przestępczością warto spowodować, że prokuratorzy prokuratury wojskowej będą mogli poza sprawami wojskowymi również prowadzić sprawy powszechnej przestępczości, żeby odciążyć prokuratorów cywilnych – powiedział minister Ziobro.

Do zadań Departamentu do Spraw Wojskowych będzie należało „koordynowanie działalności logistycznej i finansowej podległych komórek organizacyjnych do spraw wojskowych” oraz „wykonywanie czynności związanych ze sprawowaniem nadzoru instancyjnego związanego z realizacją uprawnień Prokuratora Generalnego w postępowaniu przygotowawczym”. Prokuratorzy będą również uczestniczyć „w posiedzeniach Izby Wojskowej Sądu Najwyższego w zakresie dotyczącym sądowej kontroli postępowania przygotowawczego” oraz wykonywać zadania kadrowe związane „z przebiegiem służby prokuratorskiej, zawodowej służby wojskowej oraz wynikające ze stosunku pracy urzędników i innych pracowników komórek organizacyjnych do spraw wojskowych”. Śledczy mają też realizować „czynności związane z typowaniem kandydatów do służby poza granicami kraju i kierowaniem ich do tej służby” oraz prowadzić informatyczną „ewidencję żołnierzy zawodowych, prokuratorów niebędących oficerami, urzędników i innych pracowników”.

Pieczę nad działalnością nowych jednostek w prokuraturach będzie sprawował zastępca prokuratora generalnego do spraw wojskowych.

Do tej pory w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej, dwóch wojskowych prokuraturach okręgowych w Warszawie i w Poznaniu oraz ośmiu garnizonowych – we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Gdyni, Warszawie, Olsztynie, Lublinie i Krakowie – pracowało 114 śledczych. W ubiegłym roku prokuratorzy prowadzili 924 śledztwa. 722 z nich zostało ukończonych. Podejrzanych było 377 osób, z czego większość stanowili żołnierze. Przeprowadzono także 344 postępowania w sprawach o wykroczenia.

Nad likwidacją prokuratury wojskowej pracował już rząd PO–PSL. Projekt nie został jednak zrealizowany ze względu na toczące się śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ostatecznie do reformy doprowadzili politycy PIS. To tylko jedna ze zmian, jaką wprowadziła ustawa Prawo o prokuraturze, którą w styczniu zatwierdził Senat. Większość z jej nowelizacji zaczęła obowiązywać już w marcu. Były to między innymi połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, a także powołanie Prokuratury Krajowej w miejsce Prokuratury Generalnej.

Funkcjonowanie organów ścigania dla żołnierzy sięga czasów króla Stefana Batorego, gdy mocą jego „Artykułów wszemu rycerstwu” w obozie pod Worońcem 10 sierpnia 1581 roku pojawił się profos, czyli oskarżyciel dla sił zbrojnych. Podczas powstania styczniowego Rząd Narodowy uchwalił 30 lipca 1863 roku „Kodeks wojskowy” i „Kodeks postępowania sądowego”. Nowoczesną prokuraturę wojskową wprowadził po odzyskaniu niepodległości Józef Piłsudski.

Magdalena Miernicka , PAP

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Misja nie tylko wojskowa
 
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Zostań wojskowym muzykiem
Oczy na wschodnią flankę
Nowa Rada przy prezydencie
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Nowe radary dla MW
Nauka kruszenia lodu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Wiedza, która ratuje życie
MON: nie wyciekły tajne informacje
Nowe garaże dla Leopardów
Survival w Kosowie
Zima, skały i kawalerzyści
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
W Brukseli o przyszłości NATO
Legionowski szpital niemal gotowy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Bombardowanie Monte Cassino
Pierwszy krok do zawodowców
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Hiszpańskie dylematy
Rodzeństwo na medal
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
W BBN o sytuacji na granicy
WOT na granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla podchorążych?
Kolejna prowokacja na granicy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Border Protection Is a Priority
Saperzy rozminowują Kłaj
Jak Perun z Piratem
Na wolność przez dwa mury
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polak w szkole boardingu
Wojsko ma nowego biskupa polowego
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Spędź ferie z WOT
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Przesiadka do klasy premium
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Zielony, żółty czy czerwony?
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO