moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla rezerwistów

Wyższe rekompensaty za utracone zarobki w cywilu i korzystniejsze zasady naliczania świadczeń rezerwistom, w tym żołnierzom Narodowych Sił Rezerwowych, odbywającym obowiązkowe ćwiczenia przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez MON. Dokument trafił do konsultacji międzyresortowych.


Przepisy zmieniające zasady ustalania i wypłacania pieniężnych rekompensat dla żołnierzy rezerwy odbywających wojskowe ćwiczenia wprowadziła obowiązująca od 1 sierpnia 2014 roku ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. Teraz resort obrony przygotował szczegółowe przepisy w tej sprawie.

– Zgodnie z nazwą świadczenie ma zrekompensować utracone zarobki rezerwisty w czasie, gdy bierze on udział w ćwiczeniach. Pieniądze wypłacane są jednak tylko w sytuacji, gdy rezerwista za czas pobytu w wojsku nie otrzyma wynagrodzenia od swojego pracodawcy – tłumaczy płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Inny przelicznik

Zgodnie z obowiązującymi już regulacjami ustawowymi świadczenie wypłacane jest za każdy dzień ćwiczeń wojskowych – od chwili stawienia się żołnierza w jednostce, aż do dnia zwolnienia z ćwiczeń. Projekt doprecyzowuje, że do tego okresu nie będą wliczane  dni, w których żołnierz m. in. odmówi udziału w szkoleniu lub nie będzie w stanie wykonać swoich obowiązków.

Zmieni się sposób ustalania wysokości rekompensat. –Świadczenie to będzie stanowić kwota wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego za ostatnie 3 miesiące pełnego wymiaru czasu pracy poprzedzające ćwiczenia, podzielona przez 63 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń. Do tej pory, ta kwota była mniejsza, bo była dzielona przez 90 dni – tłumaczy oficer.

Więcej dostaną też ci, którzy stawią się na ćwiczenia w wojsku, a w cywilu prowadzą własną działalność gospodarczą. W ich przypadkach rekompensatę stanowiła będzie kwota dochodu za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres ćwiczeń, podzielona przez 252 i następnie pomnożona przez liczbę dni spędzonych w wojsku. W skali miesiąca kwota będzie dzielona przez 21, zamiast jak dotychczas 30 dni.


W przypadku gdy żołnierz utrzymuje się wyłącznie z działalności rolniczej – świadczenie będzie równe kwocie najniższego wynagrodzenia (ustalonego na podstawie odrębnych przepisów) obowiązującego w okresie odbywania ćwiczeń, podzielonego przez 21 i następnie pomnożonego przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. – W skład kwot wygrodzenia albo dochodu nie wchodzą: obowiązkowe składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego i zobowiązań podatkowych,  premie, nagrody i inne świadczenia oraz dodatki finansowe – podkreśla pułkownik.

Ponadto świadczenie pomniejszone zostanie o wynagrodzenie otrzymane za ćwiczenia.  Jego zasady przepisy znowelizowanej ustawy także zmieniły na korzyść rezerwistów. Ich wysokość nie jest już zależna od posiadanego stopnia wojskowego, ale od zajmowanego stanowiska.

Pieniądze nawet w kilka dni

– Takie zmiany to dobra wiadomość. Wcześniej wypłacane świadczenia naliczane były według niższej stawki, co w praktyce nie zawsze rekompensowało utracone zarobki. W moim przypadku na pięciu dniach ćwiczeń byłem stratny 200 złotych – mówi rezerwista, od dwóch lat w Narodowych Siłach Rezerwowych, niedawno podpisał kolejny kontrakt. Jeśli znowelizowane przepisy wejdą w życie, za najbliższe ćwiczenia w marcu rezerwista otrzyma już wyższą, korzystniejsza rekompensatę.

O wypłatę rekompensaty rezerwista będzie mógł się starać po zakończeniu ćwiczeń. Na złożenie wniosku (do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) wraz z otrzymanym od dowódcy jednostki wojskowej zaświadczeniem będzie miał 30 dni. Potem w ciągu siedmiu dni otrzyma należne pieniądze.

Od 2009 roku na ćwiczenia wojskowe powoływani byli wyłącznie ochotnicy. Od 2013 roku są one dla rezerwistów obowiązkowe. W ubiegłym roku wojsko przeszkoliło ok. 7 tysięcy rezerwistów. W tym roku limit jest większy – w praktyce pięciodniowe ćwiczenia będzie mogło odbyć do 21,6 tysięcy rezerwistów, a dziesięciodniowe około 10,8 tysięcy.

Do końca roku w wojskowych ćwiczeniach rotacyjnych będzie mogło w tym roku wziąć udział maksymalnie 20 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, którzy mają przydziały kryzysowe.

PG

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk, por. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze

~Michał
1424007660
Jeśli można prosić autora o odpowiedź to od kiedy będzie stosowany ten nowy korzystniejszy przelicznik?
A1-6A-D3-B4
~Daro
1422978840
Wyślijcie mi powołanie do WKU Londyn - powodzenia
1C-C9-A9-DE

Kolejna prowokacja na granicy
 
Border Protection Is a Priority
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowa Rada przy prezydencie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Bombardowanie Monte Cassino
Jak Perun z Piratem
W BBN o sytuacji na granicy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Zielony, żółty czy czerwony?
Rodzeństwo na medal
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Survival w Kosowie
Oczy na wschodnią flankę
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Zostań wojskowym muzykiem
Jakie zmiany dla podchorążych?
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Polak w szkole boardingu
Przesiadka do klasy premium
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Saperzy rozminowują Kłaj
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Na wolność przez dwa mury
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Wiedza, która ratuje życie
MON: nie wyciekły tajne informacje
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Bez AK, ale nadal w walce
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Misja nie tylko wojskowa
Nowe garaże dla Leopardów
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Legionowski szpital niemal gotowy
Zima, skały i kawalerzyści
Spędź ferie z WOT
WOT na granicy
Pierwszy krok do zawodowców
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nauka kruszenia lodu
Nowe radary dla MW
Hiszpańskie dylematy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
W Brukseli o przyszłości NATO
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO