moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu

Przywrócenie korzystnych bonifikat przy wykupie lokalu od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, pięcioletnia karencja na ich sprzedaż i możliwość elastycznej zamiany wojskowych mieszkań – to główne zmiany znowelizowanej ustawy o zakwaterowaniu. Nowe przepisy już obowiązują.


Od 1 stycznia żołnierz lub mieszkający z nim członek rodziny planujący wykup mieszkania od WAM mogą liczyć na 95 procent zniżki. Pracownikom wojska przysługuje 90-procentowa bonifikata (przez ostatnie dwa lata było to odpowiednio 60 i 30 procent). Żeby z niej skorzystać, cena mieszkania nie może jednak przekraczać 200 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie, zdaniem parlamentarzystów, pozwoli na wykup za niewielką kwotę mieszkań o niewielkiej wartości rynkowej. W przypadku lokali najdroższych, np. tych położonych w centrum Warszawy, wysokość bonifikaty nie będzie wyznaczana pułapem wartości mieszkania (niekiedy przekraczającej 1 mln zł), lecz kwotą 200 tysięcy. Jeżeli ktoś chce kupić lokal o wartości np. 500 tysięcy zł, musi się liczyć z tym, że ponad 300 tysięcy będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni.

Zamiana wojskowego „M”

Przepisy wprowadzają też okres karencji na dalszą sprzedaż mieszkania wykupionego od WAM. Jeśli żołnierz sprzeda je przed upływem pięciu lat, będzie musiał zwrócić Agencji wysokość udzielonej bonifikaty. – Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy sytuacji, w których dane osoby nabywają lokale wyłącznie w celach zarobkowych, by sprzedać je na wolnym rynku – mówiła Elżbieta Radziszewska, posłanka PO, podczas prac nad nowelizacją.

Znowelizowane przepisy wprowadzają też bardziej elastyczne zasady zamiany wojskowych mieszkań. Wcześniej pracownik cywilny wojska zajmujący mieszkanie WAM mógł je zamienić, ale tylko na mieszkanie zajmowane przez żołnierza zawodowego. Teraz możliwa będzie także zamiana między cywilami. Chodzi tu nie tylko o osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów) i chcą zamienić mieszkanie na mniejsze, ale też o ludzi starszych, którzy nie potrzebują już dużego, generującego koszty lokalu.

Czas na zastanowienie

Nowelizację ustawy o zakwaterowaniu prezydent Bronisław Komorowski podpisał 1 lipca 2014 roku. Ustawie wydłużono jednak okres vacatio legis – z 14 dni od ogłoszenia do 1 stycznia 2015 r. Okres przejściowy miał pozwolić żołnierzom na podjęcie decyzji, na jakich zasadach (starych czy nowych) będą chcieli wykupić zajmowany lokal. – W 2014 roku odnotowaliśmy dość niskie zainteresowanie wykupem. Osoby uprawnione wstrzymywały się z decyzją do czasu wejścia w życie uchwalonych zmian. Pierwsze efekty obowiązywania nowych przepisów będzie można ocenić po I kwartale 2015 r., gdy poznamy liczbę złożonych wniosków – tłumaczy Tomasz Szymanik, pełniący obowiązki prezesa WAM.

W zasobie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jest obecnie prawie 28,4 tys. mieszkań, z czego niecałe 12,5 tys. zajmują żołnierze zawodowi, a ok. 10,4 tys. – inne osoby (np. emeryci wojskowi, wdowy po żołnierzach i ich dzieci), reszta to głównie kwatery i internaty.

W 2012 roku WAM sprzedała 7237 lokali mieszkalnych, w 2013 roku – 85 lokali, do 8 grudnia 2014 r. zaś swoich nabywców znalazło zaledwie 29 mieszkań.

Projekt nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Trafił on do Sejmu w grudniu 2013 roku. Propozycje (np. zmiany w wysokości bonifikat) posłowie uzasadniali m.in. drastycznym spadkiem sprzedaży mieszkań przez WAM i kosztami, jakie ponosić musi Agencja, by remontować przekazywane żołnierzom mieszkania. Sejm uchwalił nowelizację 24 kwietnia 2014 roku. Niecały miesiąc później Senat wprowadził do niej swoje poprawki. Pierwsza ograniczyła bonifikatę przy wykupie mieszkania do 200 tys. złotych, druga wprowadziła pięcioletni okres karencji.

PG

autor zdjęć: arch. WAM

dodaj komentarz

komentarze

~Sgt Jack
1432037820
A co z żołnierzami którzy wykupili mieszkanie mając jedno dziecko i 3 normy a teraz posiadają 5 norm. (2 dzieci więcej) Gdzie tu sprawiedliwość?
16-D9-E2-CA
~basia
1428983700
......a co z mieszkaniami (byłe wojskowe przekazane do gmin )
A2-72-20-4B
~olo
1420539000
conny Dobre sobie 30tys żołnierzy jest nie równo traktowana,więc to chyba nie było by nic nowego...
43-25-2E-F4
~conny
1420239480
Mam takie samo pyt co Maciek, co z mieszkaniami WTBS???? Jesli o tych zolnierzach Prezydent nie pomysl tzn, ze nie traktuje wszystkich rowno.
09-E4-A3-53
~maciek
1420204560
czy wiadomo cos o wykupie mieszkan wtbs?
08-6A-A4-63

Zielony, żółty czy czerwony?
 
Kolejna prowokacja na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Nowe radary dla MW
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Przesiadka do klasy premium
Spędź ferie z WOT
Jak Perun z Piratem
WOT na granicy
Rodzeństwo na medal
Bombardowanie Monte Cassino
W Brukseli o przyszłości NATO
Border Protection Is a Priority
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Polak w szkole boardingu
Misja nie tylko wojskowa
Wiedza, która ratuje życie
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowe garaże dla Leopardów
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Nowa Rada przy prezydencie
Na wolność przez dwa mury
Oczy na wschodnią flankę
Saperzy rozminowują Kłaj
Survival w Kosowie
Nauka kruszenia lodu
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Pierwszy krok do zawodowców
Zima, skały i kawalerzyści
Jakie zmiany dla podchorążych?
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Zostań wojskowym muzykiem
W BBN o sytuacji na granicy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Bez AK, ale nadal w walce
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Hiszpańskie dylematy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Legionowski szpital niemal gotowy
Zbuduj formę na wiosnę!
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO