moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowie zniszczyli bombę zagrażającą portowi w Świnoujściu

Ważącą 160 kilogramów bombę głębinową z czasów II wojny światowej, która spoczywała na torze podejściowym do portu w Świnoujściu, zdetonowali we wtorek rano nurkowie minerzy z 12 Dywizjonu Trałowców. Na czas operacji trzeba było zamknąć czterokilometrowy odcinek plaży.

Bomba głębinowa DM-11 należała do niemieckiego wojska. Spoczywała blisko 2,5 kilometra od brzegu, na głębokości 14,5 metra. Ważyła 160 kilogramów i zawierała 100 kilogramów ładunku wybuchowego. Pod koniec lipca odkryli ją pracownicy firmy pogłębiającej tor podejściowy do portu w Świnoujściu. Bardzo szybko zapadła decyzja o zniszczeniu niewybuchu.

Akcja ruszyła o świcie

Operacja z tym związana rozpoczęła się dziś o piątej rano. – Wziął w niej udział trałowiec ORP „Jamno” oraz nurkowie minerzy z 12 Dywizjonu Trałowców – informuje kpt. mar. Monika Trzcińska z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Przedsięwzięcie, jak przyznają jego uczestnicy, było dość skomplikowane. – Przede wszystkim dlatego, że bomby nie można było zniszczyć na miejscu. Znajdowała się zbyt blisko brzegu – tłumaczy kpt. mar. Adam Pociecha, dowódca Grupy Nurków Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców.

REKLAMA

Nurkowie podnieśli bombę z dna za pomocą pontonu wydobywczego, a okręt przeholował ją w bezpieczne miejsce, wskazane przez urząd morski. Tam została zdetonowana. Stało się to kilka minut po dziewiątej.

Plaża została zamknięta

Operacja wymagała zaangażowania sporych sił, także spoza armii. – Na pięć godzin trzeba było wyłączyć z użytkowania czterokilometrowy odcinek świnoujskiej plaży. Teren zabezpieczali funkcjonariusze policji, straży granicznej oraz straży miejskiej – łącznie kilkadziesiąt osób – wyjaśnia Robert Karelus, rzecznik Urzędu Miasta w Świnoujściu. Całość koordynował miejski wydział zarządzania kryzysowego.

Początkowo zanosiło się na to, że zamknięte zostaną także kąpieliska po niemieckiej stronie granicy. – Ostatecznie do tego nie doszło, choć oczywiście poinformowaliśmy naszych partnerów o akcji – zaznacza Karelus. Zarówno marynarze, jak i urzędnicy podkreślają, że operacja przebiegła bez zakłóceń. – Plaża została otwarta, zanim zaczęli się na nią schodzić letnicy – zaznacza Karelus.


Świnoujście – arsenał starej amunicji

W okolicach Świnoujścia niewybuchy i stara amunicja są odkrywane wyjątkowo często. Pochodzą przede wszystkim z czasów II wojny światowej. Wówczas to w mieście funkcjonował niemiecki port i baza zaopatrzenia floty wojennej. Samo Świnoujście zostało zamienione w twierdzę, która w 1945 roku stała się celem dwóch zmasowanych alianckich ataków. Zginęło podczas nich 23 tysiące osób.

Dzisiejsza operacja była jedną z największych w ostatnim czasie. Ustępuje jednak akcji wydobycia i zniszczenia ogromnej bomby lotniczej z czerwca ubiegłego roku. Niewybuch został wydobyty z Odry w centrum Szczecina, przewieziony na poligon w Drawsku i tam zdetonowany. W akcję zaangażowani byli między innymi nurkowie minerzy i saperzy ze świnoujskiej flotylli, a także liczni policjanci i strażnicy miejscy. Na czas jej trwania trzeba było ewakuować blisko tysiąc mieszkańców.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Adam Pociecha

dodaj komentarz

komentarze


Kolebka biathlonu w rozbudowie
 
Kuźnie oficerskich kadr
Jakie zmiany w mundurówce?
Meta podsumowała komandoskie biegi
Kwalifikacja odbędzie się …
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Saperzy zimą otworzą ogień
Amerykanie odmładzają F-16
Hartowanie spadochroniarzy
Pustynna burza wokół Husajna
Żydzi od Andersa
Kutno w sieci LogHubs
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Nurkowie w głębinach
Obrady ministrów obrony NATO
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Komandosi znad Garigliano
155 mm dla US Army
WBH upublicznia swoje archiwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Krok po kroku do cyberwojska
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Armia Fight Night znów w akcji
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Wojsko walczy z COVID-19
Na straży niebieskiej linii
Najlepsi wśród „górali”
Agenci wywiadu na bobslejach
Trudny egzamin przed misją
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
IBCS dla Polski
Symulator Orlika w Dęblinie
Jest Warszawa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dama odeszła do historii
Trudny rok na misjach
Taktyka w Górach Izerskich
„Tarzan” wróci do domu
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Wojsko – plan na życie
Ukraiński kurs na Zachód
Co musi umieć kierowca czołgu
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na rozgrzewkę – zapasy
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Powstali przeciw carskiej potędze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO