moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Renegade / Kaper: zatrzymać terrorystów

W granice polskiej przestrzeni powietrznej wtargnął Su-22. Na spotkanie z lotniczym intruzem od razu wystartowała para dyżurna myśliwców MiG-29 i zmusiła maszynę do lądowania na lotnisku w Powidzu. To jeden z epizodów ćwiczeń Renegade / Kaper, które dziś odbywały się w kilku miejscach w Polsce.


W ćwiczenia zaangażowanych było kilkuset żołnierzy oraz instytucje cywilne, m.in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Ich kierownikiem został zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. bryg. Grzegorz Duda. Zgodnie z przepisami, to właśnie Dowództwo Operacyjne odpowiada za ochronę polskich granic.

Jaki był cel manewrów? – Sprawdzaliśmy procedury współdziałania i przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i morza w nowych uwarunkowaniach funkcjonowania systemu dowodzenia i kierowania – mówi ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Ćwiczenia Renegade / Kaper rozpoczęły się o 8 rano. Jako pierwsze do akcji ruszyły dwa myśliwce MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, która na czas manewrów była elementem systemu obrony powietrznej. Myśliwce poderwały się z lotniska na sygnał, że w polską przestrzeń powietrzną wleciał wojskowy samolot Su-22. – W takiej sytuacji możliwe są tylko trzy scenariusze działania: trzeba zmusić maszynę do zawrócenia, zmusić do lądowania na lotnisku interwencyjnym lub w ostateczności, gdyby samolot zagrażał bezpieczeństwu innych osób, podjąć decyzję o jego zestrzeleniu – mówi mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego.

Okazało się jednak, że maszyna nie była uzbrojona, a pilot nie miał wrogich zamiarów. Para dyżurna skierowała więc go na lotnisko w Powidzu. Tam pilotem zajęła się Żandarmeria Wojskowa i Straż Graniczna. Mężczyzna został przeszukany i przesłuchany. – Największa odpowiedzialność w takiej sytuacji leży po stronie pilotów myśliwców przechwytujących. To oni muszą ocenić zamiary naruszyciela i dostarczyć wiarygodne informacje do sztabu, gdzie zapadają decyzje dotyczące dalszego postępowania. Choć czas gra tu główną rolę, nie może być wyznacznikiem naszych działań – tłumaczy mjr Pietrzak.

Obcy myśliwiec na polskim niebie to nie było tego dnia wszystko. Żołnierze musieli także przygotować się na atak terrorystyczny na porty Morza Bałtyckiego. Terroryści zażądali uwolnienia więźniów oraz gwarancji bezpieczeństwa. Do pracy ruszył zespół reagowania kryzysowego, do działania gotowe były także różnego rodzaju instytucje wojskowe i cywilne. – Ten epizod rozgrywany był jedynie aplikacyjnie na komputerach. Chcieliśmy sprawdzić znajomość procedur i współgranie niektórych elementów – wyjaśnia ppłk Piotr Walatek. To dla Dowództwa Operacyjnego cenna lekcja, zwłaszcza że zakończone dziś ćwiczenie było pierwszym tego typu przedsięwzięciem prowadzonym przez Dowództwo Operacyjne po zmianach systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP.

– Zmiana systemu usprawniła dowodzenie siłami w działaniach prowadzonych w sytuacjach zagrożeń terrorystycznych z powietrza i morza – wyjaśnia szef obrony powietrznej DORSZ płk Robert Stachurski. – Od początku roku Dowództwu Operacyjnemu podlegają centra: operacji powietrznych, morskich i specjalnych, które na wypadek kryzysu współpracują z instytucjami układu pozamilitarnego i wykonują zadania stawiane przez dowódcę operacyjnego. Dla nas, w Dowództwie Operacyjnym, jest to duże ułatwienie – dodaje.

Poprzednia edycja ćwiczenia odbyła się jesienią ubiegłego roku. Wówczas w manewrach antyterrorystycznych brało udział ponad 1200 żołnierzy, funkcjonariuszy i cywili. Musieli zmierzyć się m.in. z takimi sytuacjami, jak: porwanie cywilnego samolotu, wtargnięcie samolotów i śmigłowców w strefę zakazu lotów.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1400699820
~Abrakadabra - na Alaskę poleciały F-16 .
39-FF-C3-6D
~Abrakadabra
1400673240
Mam pytanie do znawców tematu. Najnowocześniejszym Polskim samolotem bojowym jest f-16. Dlaczego na wszelkiego rodzaju szkoleniach, ćwiczeniach czy misjach (kraje bałtyckie), zawsze wysyłam mig-29, albo przestarzałe su-22? czy mam rozumieć, że nasze f-16 to zabawki, które nie posiadają zdolności bojowej, albo migi są od nich lepsze?
EE-04-C8-6D
~scooby
1400612340
Droga Europo, jak nie My to kto ?
39-FF-C3-6D
~Luke
1400610840
Why do we always assume it's only one plane what if it was 20 or 30 enemy planes? What the do we just take two planes up? We should be ready to react with all out F16, Mig-29, SU-22 and TS-11 for support. can Poland get all those planes in the air at once? We should one day try that for practice purpose!
89-B5-6E-3D

Dodatki dla specjalsów po nowemu
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Roczny test na Bałtyku
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Terytorialsi na okręcie
Jeszcze więcej OPW
F-16 kończą misję w Estonii
Nowe wojskowe karetki kupione
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią
Ścieżka edukacyjna na Monte Cassino. Przed nami kolejny etap
Pszczoły i weterani
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Gotowi na trzynastą zmianę
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Alert powodziowy, terytorialsi w gotowości
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Lesson on How to Overcome Difficulties
Amunicja z Meska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Coraz więcej chętnych do armii
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Minister Błaszczak: jestem na kwarantannie, ale pracuję
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Polska w programie drona stealth od Lockheeda?
„Kormoran” ćwiczy z okrętami NATO
Mniej rezerwistów trafi na ćwiczenia
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wilk kontra dywersanci
Gromy i Hibneryty gotowe do osłony Wybrzeża
Urodzony żołnierz
Step in the Right Direction
Terytorialsi w punktach Test&Go
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Polsko-amerykańska współpraca
AWL stawia na liderów
Miasto niezłomne składa broń
Komisje sejmowe o umowie z USA
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Rozejm dla prowadzenia wojny
Pancerniacy z NATO rywalizowali na Łotwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Zaśpiewaj „Marsz Pierwszej Brygady”
Most pontonowy na Wiśle będzie zdemontowany
Święto sportowców w mundurach
Nowe „oczy” dla Jastrzębi
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO